2022-04-20, 22:22
  #129253
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stabskapten
Det är väl gissningsvis en konsekvens av ryssarnas märkliga beslut att inte slå ut mobiltelenätet och annan civil infrastruktur som är viktig för den ukrainska krigsinsatsen.

Jo. Starlink går väl dock inte att slå ut så lätt rent fysiskt.

Jsg är ingen expert på telekrigföring eller jätteinsatt i den aktuella tekniken överhuvudtaget, men de borde ju kanske kunna störsända och sabotera kommunikationen. Allt som inte går i tråd går ju rimligtvis via någon form av radiovågor och borde ju kunna påverkas av störsändning, tänker jag.
Citera
2022-04-20, 22:24
  #129254
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tenebris
Hahahhahahahahahahhahaha, nej inte alls. Någon har berättat orimliga sagor för dig

Allt den som skrivs av personen du citerar är sagor, så inget nytt där.
Citera
2022-04-20, 22:25
  #129255
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Inte vad jag vet, tungt och grovt artilleri har ju stått högst upp på Ukrainas önskelista, dessutom i den standard som används i väst, tror att Ukrainas pjäser är gammalt östmaterial.
Det de har, är de i alla fall jäkligt duktiga på att använda.
Citera
2022-04-20, 22:27
  #129256
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Det de har, är de i alla fall jäkligt duktiga på att använda.


Jajamen och tänk dig när de får ännu bättre grejer att terra ryssen med, då djävlar kanske vi får se en offensiv med lite fart istället för den här som inte verkar vilja ta sig någonstans.
Citera
2022-04-20, 22:28
  #129257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goseigen
Ja, det är ju du.

Du kan inte ens nämna det faktum att tusentals ukrainare har dött och att mängder av civila har mördats, pinats och våldtagits.

Och jag förminskar inte din åsikt. Folkmordsönskan är något du borde stå för istället för att bara smyga in den.

Riktigt hur man kan vara så svínig som du är är svårt att förstå, för jag har förstås inte skrivit något om 100 liv och 2 barn i Donbass.

Men det är väl så när man tycker att folkmord är ok. Då kan man beskylla andra för vad som helst utan att det knappt ens noteras.

Jag förstår att du tycker något, men din analys är felaktig, och om ryssarna grundar sin verklighetsuppfattning i samma sak så är den inte korrekt.

Det finns inga sådana mord som du snackar om, och hela konflikten startades av Ryssland.

Som sagt. Du borde noga läsa Theodens ord igen, för det är så många börjar känna.

Har det gått dig förbi (x-antal gånger)- att jag fördömer detta och att jag väl är medveten och informerad om hemskheter som pågår?

Det läser du förbi, medvetet uppenbarligen då du rantar om samma sak sida upp och ner.

Jag väljer att MEDVETET inte mata mig själv med mördade, våldtagna kvinnor och barn. Vad gör det med ens hjärna att konstant matas med sådant? Clock Work Orange! Jag vet vad som sker!

Återigen, båda sidor dödar oskyldiga människor och ingen av oss kan lägga fram bevis på vad som verkligen sker. Varken du eller jag finns på plats.
Citera
2022-04-20, 22:32
  #129258
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Artilleriet och bra lägesuppfattning med hjälp av drönare och NATO:s signalspaning kryddat med motivation och krigslist, ryssarna lär få det hett om öronen precis som runt Kyiv.

Jag skulle inte förvånas om ukrainarna även ger ryssarna ytterligare en överraskning likt sänkningen av Moskva.

Full rulle med vapentransporter just nu. Galet många Globemaster som varit inne i Europa under dagen och kvällen.

https://globe.adsbexchange.com/
__________________
Senast redigerad av lardasss 2022-04-20 kl. 23:11.
Citera
2022-04-20, 22:33
  #129259
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Du vet att Satan2 är ingen atombomb.

Du vet om att du är korkad Russia test fires HUGE nuclear missile called 'Satan 2'

Fast du kan alltid läsa om den på expressen https://www.expressen.se/tv/nyheter/ryssland-nya-robot-kallas-satan-2/
Citera
2022-04-20, 22:35
  #129260
Medlem
platyzmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enydrion
Ja, Zelensky kommer att slåss till siste Ukrainare och sedan åker han hem till USA/Israel...

Skulle det där vara sant skulle det ju innebära typ 100 miljoner döda Ryssar om Ukraina skulle börja mörda civila Ryssar som Ryssland mördar Ukrainare. Då är Putin avsatt långt innan sista Ukrainare behöver slåss.

Av dom två presidenter är Putin en långt större fegis en Zelenskyj. Putin har visat sig en gång på en jävla raketbas, Zelenskyj träffar världsledare hemma i Kiev i parti och minut.
Citera
2022-04-20, 22:36
  #129261
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av tenebris
Hahahhahahahahahahhahaha, nej inte alls. Någon har berättat orimliga sagor för dig


Ja det var expressen som berättade sagor för mig https://www.expressen.se/tv/nyheter/ryssland-nya-robot-kallas-satan-2/
Citera
2022-04-20, 22:36
  #129262
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ravatos
Dumt att räkna med det.
Är det något de är duktiga på så är det såna raketer. De har ju fått sköta om all transport till rymdstationen säkert och stabilt sedan jänkarnas program brakade ihop.

Fast inte ens det har de ju lyckats med. I en av raketerna så hade de monterat in ett gyro upp och ned så att raketen prompt vände tillbaka mot jorden.
https://arstechnica.com/science/2013/07/parts-installed-upside-down-caused-last-weeks-russian-rocket-to-explode/?comments=1

De lyckades också borra hål i en soyuz-kapsel
https://www.sciencealert.com/russia-knows-what-caused-the-hole-in-the-iss-and-nasa-wants-answers

En av deras uppskjutningar med astronauter ombord misslyckades och fick avbrytas (dvs att kapselns nödsystem aktiverades och avlägsnade den från raketen varpå raketen självdestruerade).
https://astronomy.com/news/2018/10/soyuz-rocket-failure

…och när de skulle docka på den nyaste modulen till ISS så aktiverades en av modulens styrmotorer av sig självt och gick inte att stänga av vilket fick hela rymdstationen att börja rotera ur kurs. Först när bränslet var slut i modulen fick de rätt på det.
https://www.space.com/nauka-module-thruster-fire-tilts-space-station
Citera
2022-04-20, 22:36
  #129263
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
En bättre liknelse är nog att Ukraina är en kusin till Ryssland som hamnat i dåligt sällskap..

Nordkorea och diktaturer är bra sällskap tycker du.

Huva så hemskt dåligt inflytande Europa har med demokratiska val och välstånd för fler än yttersta eliten.
Citera
2022-04-20, 22:36
  #129264
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nandersen
Ryssland testskjuter Satan 2 , en missil förstör ett land i ukrainas storlek.

https://www.youtube.com/watch?v=hfmcxTy-zKI

Väst har ingen atombomb som är i närheten av satan2.

Väst har väl inget större intresse av att ödelägga hela länder. Dessutom tror jag att påståendet är kraftigt överdrivet. Den kanske kan slå ut de tio största städerna, vilket är illa nog, men aldrig att den kan ödelägga ett land av ukrainas storlek såvida man inte har tillsatt något riktigt vidrigt som kobolt, som ökar det radioaktiva nedfallet, och det tror jag inte ens att Putin är galen nog att göra.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in