Citat:
Ursprungligen postat av
JaquesChirac
Jag antar att det går att använda evolutionsteorin och den centrala dogma om att Gud skapat Multiuniversum och allt som finns där, inklusive de naturlagar och kemiska evolution som gav upphov till urcellen för 3.7 miljarder år sedan på denna knappnål i detta universum och parallella dimensioner. Vilka är argumenten för och emot att man en dag kommer kunna kombinera modern biologi 🧬 och centrala dogmer inom religion. Vilken religion som helst, från de mest kända till de minst kända. Tycker admin att denna frågeställning passar bättre under filosofi så flytta det dit. Kom med sakliga argument och motargument, och inte tarvliga personargument eller trams/off topic.
Evolutionen är ingen teori utan ett naturfenomen som vi kan observera och undersöka genom experiment. Arter ändras genom mutationer och ibland uppstår nya arter (och andra dör ut).
Teorier är något som förklarar eller försöker förklara sådant som vi se i naturen. Den främsta teori som finns om evolutionen är Darwins teori om det naturliga urvalet.
Som en jämförelse kan vi titta på tyngdkraften. Den är ett annat naturfenomen som vi kan observera och undersöka genom experiment. Sedan formulerade Newton och senare Einstein olika teorier för hur tyngdkraften fungerar.
Men tyngdkraften, precis som evolutionen, finns där oavsett vilka teorier vi har om den.
Vad gäller religion och vetenskap så går det att kombinera de två om man vill. Man kan tolka skapelseberättelsen allegoriskt. Man kan också postulera att en transcendent Gud ingriper i sin skapelse på olika sätt, eller lämnar den åt sitt öde, som kanske är förutbestämt.