Citat:
Ursprungligen postat av
Ittno
Spekulasjoner ja, men interessante.
Der var mange detaljer rundt verneplikten den gang, som vi kan google oss frem til. Det med under utdannelse stemmer. Ofte måtte man da bidra med «plikttjeneste» etter endt utdannelse, men det kunne være betalte jobber i mange forskjellige øyemed.
Angående CIA har de en lang historie med å rekruttere fra skoler og universiteter, og i Stay Behind har det sikkert også foregått bl a på den måten. Kjenner til en genial student som hadde utenlandsopphold på skole i USA, som ble forsøkt rekruttert, men hen gav dem avskjed på grått papir. Men hen ble skremt av alt de visste om hen og hens familie, ting hen trodde ingen andre kunne vite om.
Uansett, teoretisk sett kunne de nok ha zoomet inn på TH som et meget kapabelt objekt.
Men vi får nok aldri vite noe om det. Men det kunne forklare noe.
Uansett er maktens korridorer lange og kronglete, og jeg kan forestille meg at en eller to mektige menn vet mer om TH og hva som har skjedd.
https://www.townandcountrymag.com/society/tradition/a12814064/spy-school-daniel-golden-fbi-cia-recruit-at-american-colleges/
https://www.degreequery.com/criminal-justice-degrees/what-schools-does-the-cia-recruit-from-the-most/
Ja det er ikke godt å si da. Metoo-saker feller den ene gamle mannen etter den andre. Nå sist Senterpartiets Od*d Ro*ger En*oksen, som måtte forlate forsvarsministerposten etter knappe 4 mnd, fordi han ikke informerte statsministeren om gamle, flaue og upassende damehistorierer. Erkefjolset.
Det er ikke lenger stuerent å utnytte kvinner. Samfunnet har bestemt at kvinner skal bli hørt. Om det er gamle overgrep, nyere overgrep eller helt nye overgrep. Og mange flere ofre bli hørt. Mange flere enn det som var vanlig tidligere.
Jeg ser ikke at det kan være mulig at Tom Hagen skal få slippe unna drapet på sin kone. Det går rett og slett ikke an. Samfunnet kan ikke akseptere det. Ikke i dag. Ikke nå lenger.
Så langt i år er syv kvinner og to menn blitt drept. Kvinnene ble drept av sønn, far, og resten er vel partner- eller ekspartner-drap. Det er tragisk.
Jeg synes at Tom Hagen går fritt rundt omkring som en evig påminnelse til disse mennene som ruger på drapsplaner. At det går an å gjøre det. At det er mange som gjør det. At det er mange menn som dreper sine partnere. At det kan oppstå en smitteeffekt.
Men jeg er enig med deg, om TH skulle ha hatt en slags tilknytning til Stay Behind, så vil detaljer rundt dette aldri bli kjent. Men mest sannsynlig har heller ikke Stay Behind hatt bruk for en slik koneplager.
Det ville jo være veldig trist om TH har mottatt noen slags hemmelig opplæring, enten fra den norske stat eller fra CIA, og han misbruker kunnskapen flere tiår senere, til å drepe sin kone.
Jeg håper det ikke er slik.