"svärjevänner", jag vet inte vad det är för något? Jag älskar mitt fosterland. Tror inte på mångkultur som samhällsidé, men ser gärna skötsamma invandrare i Sverige. Sköter mitt liv. Sköter mitt jobb. Och värderar människor efter deras handlingar, inte hudfärg.
Jag håller med.
Men jag kan aldrig acceptera enorm muslimsk invandring till Sverige.
Det finns inte ett land på denna planet där muslimer blir en större minoritet eller majoritet och det inte blir KAOS.
Alla jag pratar med har INGET emot invandrare som inte är muslimer, det är just muslimer som förstört hela det här landet.
Rasmus Paludan bara skakar på huvudet hur svenska folket kan acceptera vilka som bestämmer i samhället, som han har rätt i faktist, men själva talet i megafonen
Men Rasmus Paludan fick lite blodvite ändå...
Niclas Hallgren, biträdande regionpolischef i Bergslagen, fortsätter hävda att demonstrationen i Örebro var berättigad och polisens huvuduppgift är att tillåta provokationer och jämför sedan händelserna direkt med Göteborgskravallerna.
Man kan undra hur han och poliser tänker om sina insatser vid demonstrationer...? https://www.expressen.se/tv/nyheter/bitradande-regionpolischefen-helt-hansynslost-beteende-/
"
Göteborgskravallerna
För 20 år sedan, 14-16 juni 2001, inträffade demonstrationerna, kravallerna och polisvåldet i Göteborg, i samband med EU-toppmötet och president George Bushs besök.
Otaliga aktivister, speciellt unga, fick sin tro på den svenska staten och polisen underminerad eller förstörd medan andra, däribland den officiella vänstern, slöt upp bakom samma stat och polis eller hukade sig bara i medias, politikernas och rättsväsendets ofta lögnaktiga hetskampanj mot allt vad radikal vänster hette.
När man diskuterar vad som hände är ett faktum nödvändigt att slå fast: varje gång det blev våldsamheter så var det polisen som slog till först. De började faktiskt redan innan händelserna i Göteborg, i Malmö i april. Polisen gick där mycket våldsamt till mot en demonstration mot EU:s finansministermöte, och slog ett stort antal aktivister brutalt och omhändertog några hundra.
På morgonen 14 juni, samma dag som den första stora demonstrationen skulle hållas, omringades plötsligt skolan, under förevändningar om att det skulle finnas vapen där, något inte det minsta bevis för skulle visas upp. Plötsligt fick alla som befann sig på skolan veta att de var misstänkta. Under de blandade signaler som skulle komma från polisen de närmaste timmarna sades det att alla som ville och som var villiga att bli visiterade skulle få gå därifrån, vilket redan det innebar en inskränkning av demonstranternas frihet. Snart gällde det att de som var kvar på skolan var belägrade och misstänkta – utan att ha gjort något brottsligt.
Nästa dag, fredag 15 juni, var det dags för antikapitalistmarschen. Delar av demonstationen, inklusive Arbetarmakt, ville att vi skulle trycka oss igenom och skanderade: ”Vi ska fram!”, men då viktiga delar av tåget, inklusive dess ledning, motsatte sig detta blev det ett dödläge där vi stod stilla. Tills polisen attackerade med batonger och hundar, och sedan även hästar.
Svarta blocket, som snart skulle bli beryktat för vad som skedde sedan, försökte i första läget att hålla ihop och försvara demonstrationen. I ett senare läge, när demonstrationen blev uppsplittrad i ett allmänt kaos av polisens våldsamma framfart, och delar blev tillbakapressade mot Avenyn inträffade vandaliseringen där, som en direkt och oplanerad följd av polisvåldet.
Nästa tillfälle med stenkastning framprovocerades också av polisen. Reclaim the city-festen hölls helt fredligt samma kväll. Polisen inringade den, men tillät en grupp fascister att gå igenom avspärrningen och attackera gatufesten. När fascisterna jagats bort var det istället poliserna som gick till angrepp. Detta ledda till att några av demonstranterna svarade med gatsten, och det var vid detta tillfälle som polisen sköt skarpt. Bland annat sårades Hannes Westberg så svårt att han låg i koma och var nära att dö. När han vaknade åtalades han absurt nog och dömdes för våldsamt upplopp, medan poliserna som sköt skarpt helt slapp påföljd, trots att det finns tydliga bildbevis på att de blåljög om händelserna.
Vid den tredje stora demonstrationen, den mot EU:s och globaliseringens avigsidor på lördagen 16 juni, angrep inte polisen, och det blev då inte heller några kravaller, trots att svarta blocket deltog.
Syftet med denna korta genomgång är inte att gå igenom och diskutera allt som hände, men det var nödvändigt att påvisa hur det var polisen som inledde varje allvarlig våldsamhet."
Miljontals svenskar har inte röstat för det här, barnen har definitivt inte röstat för det här.
Om miljontals svenskar röstar på AFS så får vi en aktiv återvandring av alla icke-vita i landet. Vad hindrar dem ifrån att rösta? Det är bara att rösta på, vi har sista chansen nu detta val.
Självklart inte. Det är första och andra generationens invandrare som levt i självvald segregation för att dom inte vill leva som svenskar gör. Dom vill ha allting i Sverige som är bra för dom själva. Helt utan krav på motprestation. Allting ska vara gratis. Det kallas för att plocka russinen i kakan.
Men det är så samhället ser ut. Folk vill leve segregerat. Segregation innebär att människor lever och verkar separerade från varandra utifrån socioekonomiska förutsättningar, etnicitet eller demografi (till exempel ålder eller kön).
Handlar inte enbart om invandrare. Se de rika i samhället, de vill inte beblanda sig t e x medelsvensson och medelsvensson vill inte beblanda sig med WT svennen osv.
Visst, det tycker vi alla. Men man kan inte gå apeshit och ställa sig och börja skjuta ihjäl människor hejvilt. Svensk polis är för få. Dom kämpar med det manskap som står till buds. Förslagsvis borde svensk militär inkallas vid kravaller och upplopp då rikets säkerhet ska gälla även vid intern, nationell våldsverkan och inte bara vid hot från andra nationer.
Det är precis det som inte gör.
Efter den initiala reträtten samlades hundratals poliser från hela landet för att återta området men polisledningen vägrade.
Finns en lång tråd på twitter från en polisman som var på plats.
Om miljontals svenskar röstar på AFS så får vi en aktiv återvandring av alla icke-vita i landet. Vad hindrar dem ifrån att rösta? Det är bara att rösta på, vi har sista chansen nu detta val.
Det handlar inte om "icke-vita"..
Det är inte rasen som gör en människa.
Men en religion formar stora grupper i samhället.
Vi har hundratusentals kanske ett par miljoner som är beredda att gå till krig för en jävla bok.
Det är inte friskt, och hör inte hemma i ett demokratiskt land.
"Horunge"
"Din mamma"
"Knylla din mamma"
"Knylla"
"Aina"
"Abooouuu"
Här snackar vi hög IQ
Dessa "människor" måste vara borta från det här landet inom 10 år om vi vill ha något land kvar.
Ni kan ju släppa det här med ryssen ett tag och inse det faktum att fienden redan befinner sig inom landets gränser.
Etablissemanget vill att ni ska sitta och vara rädda för ryssar istället för att fokusera på det största hotet, araber och afrikaner, som redan finns här.
Vakna!!!!!!!!!!
De skulle vara borta inom 10 veckor om folk röstade på mig.
Ja ryssen är harmlös jämfört med invandringspolitikens konsekvenser. Tror inte ryssen är så empatilös och jävlig att de vill skada oss så. Och varför skulle Ryssen vilja ha ännu ett svartingkalifat likt Syrien i sitt närområde?
Utvecklingen nu är att muslimer i sverige känner allt mer självförtroende, även "moderata" börjar se hur de kan börja ta för sig och domdera med svenska mespoliser som hålls tillbaka av PK-politiker.
Om miljontals svenskar röstar på AFS så får vi en aktiv återvandring av alla icke-vita i landet. Vad hindrar dem ifrån att rösta? Det är bara att rösta på, vi har sista chansen nu detta val.