2022-04-13, 11:37
  #121153
Medlem
Tjetjener hjälper civila i Luhansk.
https://t.me/intelslava/25082
__________________
Senast redigerad av Oksai79 2022-04-13 kl. 11:40.
Citera
2022-04-13, 11:38
  #121154
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Teu
Nog för att det inte kommer bli vackert men det kan även vara bra att ha avskräckande exempel att peka på när nästa idiot försöker bedriva signalpolitik utan konsekvenstänk. Huruvida den läxan är värd 220 miljarder euro är dock tveksamt.

Problemet är ju att de godhetsknarkande idioterna inte lär sig av sina misstag, tvärtom egentligen, ju sämre det går så är ju medicinen att godhetssignalera ännu mer, våra egna dårar MP debatterar ju hej vilt om ännu mer galenskap.

Ukraina får nu betala det högsta priset för godhetsidioternas signalering, jag hoppas att godhetsknarkarna tycker att det är värt det.
Citera
2022-04-13, 11:39
  #121155
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Ryssarna har nu börjat deportera Ukrainare till Sibirien i sann Stalinanda. 100000 är på väg dit:

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-ukraine-resettling-siberia-putin-b2056054.html
Citat:
Vladimir Putin has sent almost 100,000 Ukrainian refugees thousands of miles away from their home, to resettle in remote corners of Russia, including Siberia and the Arctic Circle, according to Kremlin documents.

Och jag som trodde att detta var ett avslutat kapitel för Ryssland. Men nej. Nu är vi där igen.
Citera
2022-04-13, 11:40
  #121156
Medlem
Office of the UN High Commissioner for Human Rights (OHCHR) har hittills registrerat 4450 civila förluster, 1892 döda och 2558 skadade
https://www.ohchr.org/en/news/2022/04/ukraine-civilian-casualty-update-12-april-2022

Senaste uppdateringen från Ryska försvarsministeriet
OBS detta är från Ryska försvarsministeriet inget är mina egna påståenden
https://t.me/s/Ministerstvo_oborony
https://eng.mil.ru/en/news_page/country/more.htm?id=12417211
193 ledningscentraler
447 drönare
244 Luftvärnssystem, S-300, Buk M-1, Osa
123 radarstationer
233 flygplan och helikoptrar (Känd uppdelning 130 flygplan, 103 helikoptrar)
2169 pansarvagnar och bepansrade stridsfordon
243 MLRS raketartillerifordon
931 fältartilleri och granatkastare
2076 enheter av speciella militära fordon.
.
In Mariupol city, near the Illich Steelworks, 1,026 Ukrainian servicemen of the 36th Marine Brigade have voluntarily laid down their arms and surrendered as a result of a successful offensive by the Russian Armed Forces and Donetsk People's Republic militia units.

Senaste uppdateringen från Ukrainas försvarsministerium
https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA
https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA/posts/295247676121025
OBS detta är från Ukrainas försvarsministerium inget är mina egna påståenden.
De totala stridsförlusterna för fienden var ungefär:
19800 Personal / Personer
739 Pansarvagnar
1964 Bepansrade stridsfordon / APV
358 Artillerisystem
115 MLRS raketartillerifordon
64 Luftvärns system
158 Flygplan
143 Helikoptrar
1429 Motorfordon / fordon
7 Fartyg / båtar / kutter
76 Bränsletankar
132 UAV operativ-taktisk nivå
25 Specialutrustning
4 OTRK / TRK / mobil SRBM-avfyrning

Påstådd intern rapportering om Ukrainas förluster, ta det som den propaganda obekräftade uppgifter är.
https://i-ibb-co.translate.goog/SBpY9nw/13-04-eng.jpg
Viktigt förtydligande: alla dessa uppgifter är prognoser. Med det menas att ukrainska sidan i sina egna interna rapporter och sammanfattning har inte det exakta antalet förluster för varje kategori.

Det finns ingen kommunikation med vissa enheter, och de är listade som saknade, viss utrustning kan återställas efter attacken. Därför är tendensen att det i interna rapporter alltid underskattas det faktiska antalet förluster
Tidigare rapporteringar
2022-04-12 eftermiddag
2022-04-12 förmiddag
2022-04-11 eftermiddag
2022-04-11 förmiddag
2022-04-10
2022-04-09 eftermiddag
Citera
2022-04-13, 11:42
  #121157
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tenebris
Jag anade att du gillade BBC
Nej, inte direkt.
Jag misstänker även att videon som bilderna är tagna ifrån är förfalskad om jag ska vara ärlig.
Jag ska försöka hitta originalinslaget hos BBC.
Citera
2022-04-13, 11:42
  #121158
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Om Putin lyckas ta östra och södra Ukraina (Vilket jag tror han nöjer sig med nu när han misslyckades med att göra en statskupp och ett regimskifte) så får han som tidigare en fryst konflikt. Men nu kommer det vara en kapprustning. Ukraina rustar i en rasande fart och har beställt artilleri som kommer först om ett par år t.o.m. Klarar Ryssland en sådan kapprustning med sin lilla ekonomi, och med sanktioner? Ukraina kommer få backning av länder som tillsammans har en ekonomi och produktionskapacitet som är tiotals gånger större än Rysslands. Och de kommer att ha mycket mer avancerad teknologi. USA försökte ju knäcka Sovjets ekonomi med kapprustning. Det kommer att bli något liknande nu.
Putte. Kommer att få bittert ångra det impulskrig. Han har skapat sig fler yttre fiender och en del inre.
Kan man säga något annat än barnens invektiv : Dumskalle!! 😩

Ett militärt, socialt, ekonomiskt och politiskt fiasko.
Tror han börjar inse det.. och andra också.
__________________
Senast redigerad av Jof 2022-04-13 kl. 11:45.
Citera
2022-04-13, 11:43
  #121159
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oksai79
Tjetjener hjälper civila i Luhansk.
https://t.me/intelslava/25082
Då kan du väl länka till BBC istället för Intelslava?
Citera
2022-04-13, 11:47
  #121160
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tenebris
Jag anade att du gillade BBC

Oksai79 gillade BBC bara för en kort stund:

Citat:
BBC:

"There is evidence that Russia has previously deployed these missiles in the current conflict, although Ukraine also has this weapon in its arsenal."

https://www.bbc.com/news/61079356
Citera
2022-04-13, 11:51
  #121161
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Det verkar som att Ryssland vill bygga upp väldigt stora trupper i östra Ukraina nu. Är inte det samma sak som de gjorde väster om Kiev? Är det verkligen en bra metod att bara ha en massa trupper som väntar? (Alla kan inte strida samtidigt). Eller har Ryssland en annan plan nu?
Konvoj på väg mot Ukraina: https://twitter.com/Mike_Eckel/status/1514104441712087044
Rysk camp nära Ukraina: https://twitter.com/Mike_Eckel/status/1514102665621516288

De har byggt nya baser i Ukraina för sin logistik. En på Krim, men den andra vet jag inte var den är.
https://twitter.com/JackDetsch/status/1514135486377431042
Citera
2022-04-13, 11:59
  #121162
Medlem
tenebriss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mofasti
Ja vad har ukraina gjort senaste dagarna? bara hittat på massa lögner.

Putin sa att Bucha är en false flag. Rysslands president representerar 150+ miljoner och kan inte ljuga utan talla ralltid sanningen.

Igår kapitulerade över tusen ukronazis men dessa vet inte "ukrainska militären" något om.

Kievregmien sitter i sina bunkrar. Den pensionerade boxaren har nyligen vågat sig ut för att ta lite instastories.

Dvärghitler är kokainberoende "cokehead of kiev" som Gonzalo Lira säger och yrar bara på zoom calls med massa regeringar.

Den enda som pratade lite vett är dvärghitlers personliga rådgivare är Arestovich som förmodligen inte knarkar på som övriga i hitlerbunkern. Tom Putin själv sa att Kievremgien är en bunt knarkare

Putin representerar 15 miljoner fascistiska pensionärer. Resten av ryssland lider eller emigrerar.
Citera
2022-04-13, 12:02
  #121163
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mofasti
Ja vad har ukraina gjort senaste dagarna? bara hittat på massa lögner.

Putin sa att Bucha är en false flag. Rysslands president representerar 150+ miljoner och kan inte ljuga utan talla ralltid sanningen.

Igår kapitulerade över tusen ukronazis men dessa vet inte "ukrainska militären" något om.

Kievregmien sitter i sina bunkrar. Den pensionerade boxaren har nyligen vågat sig ut för att ta lite instastories.

Dvärghitler är kokainberoende "cokehead of kiev" som Gonzalo Lira säger och yrar bara på zoom calls med massa regeringar.

Den enda som pratade lite vett är dvärghitlers personliga rådgivare är Arestovich som förmodligen inte knarkar på som övriga i hitlerbunkern. Tom Putin själv sa att Kievremgien är en bunt knarkare

När började Putin med kokain?
Citera
2022-04-13, 12:03
  #121164
Medlem
Felstavarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Teu
Som jag ser det så utnyttjade die Grüne och Schröder tsunamin i Japan som skadade kärnkraftverket i Fukushima för att påverka det tyska folket för att få stöd för att stänga kärnkraftverken. Merkel är, likt många andra politiker, givetvis ryggradslös och inkapabel till att leda på riktigt när obildade försöker trycka igenom beslut som i slutändan kommer skada nationen men när det kommer till att tilldela skuld skulle jag personligen lägga merparten på patrasket som stod bakom propagandan.

För övrigt imponerande hur man i Tyskland kan peka på farorna med kärnkraft genom att visa upp ett exempel från Japan som drabbats av en naturkatastrof som i princip inte kan ske i Tyskland.

Instämmer i detta, det är många fler än Merkel som är skyldiga till att de genomförde sin Energiwende på ett otroligt ohållbart sätt som varken tagit ekonomiska eller geopolitiska risker i beaktande. Merkel har förstås också misslyckats i och med att hon varit för svag för att stå emot vansinnet, vilket även kan sägas om både höger- och vänsterblocket i svensk politik som under många år låtit sig styras av små agendasättande partier som Miljöpartiet.

Det här blir dyrt för Tyskland (och tyvärr även för Europa) hur man än vrider och vänder på det. Putin använder gasvapnet = dyrt. Putin använder inte gasvapnet men hotet kvarstår = negativ inverkan på investeringsviljan i Tyskland/Europa = dyrt. Tyskland får genomföra hastiga drakoniska åtgärder för att minska rysslandsberoendet = dyrt. Tyskland fortsätter göda den ryska krigsmaskinen = jättedyrt.

En dyr läxa helt enkelt, men den måste läras. Det är helt orimligt att tyskarna skall värma sina hus på bekostnad av att ukrainarna får sina hus bombade. Och jag förstår mycket väl att den tyska politiska eliten har ångest och försöker ducka nu, för det finns inte någon bra utväg när det redan har gått så långt som det har gjort. De har gjort bort sig ordentligt, Ryssland har utnyttjat deras misstag och förr eller senare kommer det tyska folket få hålla sina politiker ansvariga för detta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in