2022-04-13, 11:13
  #121141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tenebris
Du verkar ha en del skräp i dina gener som får dig att förlika dig med tanken på att folk vill leva på sina knän mot hot om våld. Vilken ras det än är du tillhör verkar defekt.

Svenskar och alla andra vita västerlänningar lever på sina knän under hot om våld. Många faller numera bokstavligt talat på knä och förnderar sig själva inför BLM och dylika anti-vita krafter. De verkar dessutom vilja detta då inget större folkligt motstånd har bjudits mot massinvandring, mångkultur, homosexagendan m.m.
Citera
2022-04-13, 11:14
  #121142
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Det är väl lite tveksamt om de ens existerar några "ukrainare". Begreppet "ukrainare" är ett nytt påhitt och Stefan Bandera föddes t.ex. som "ruten". Väldigt förenklat verkar det bara vara "ryssar" i västra delen av Ukraina som under lång tid ockuperades och förtrycktes av polacker och som en följd av detta har blandat in polska i sin ryska och utvecklat en variant av ryska. Majoriteten i dagens Ukraina pratar ju dock ryska till vardags i vilket fall. Men visst, många av dem tycker ju själva att de finns. Å andra sidan så kan man ju då fråga sig om walesare, bretagnare och basker som historiskt, etniskt och språkligt avviker mer (eller väldigt mycket mer) från sina "över-nationer" än vad ukrainare gör från Ryssland inte också ska få sina egna nationer? Ska dessa nationer dessutom tillåtas vara militaristiska och rabiat fientliga mot England, Frankrike och Spanien?

Sen hade ju Bandera-ukrainisterna med all säkerhet kunnat få ett eget litet Banderastan i Galizien om de hade spelat sina kort rätt och skött sig bättre. Dagens Tjetjenien är ju i praktiken ett självständigt land och Banderastan hade kunnat vara lika eget och även de jure självständigt. Det tåget har ju dock gått nu...

Ämnet bör nog avhandlas i en annan tråd.


Hej rysstroll. Det var inte många rätt i den historierevisionistiska beskrivningen. Kievriket grundades långt innan det en existerade "ryssar" så man kan fråga sig om det finns något existensberättigande för ryssar. Moskoviter bilades ur Kievriket som för övrigt grundades av vikinga så svenskar borde ha ansoråk på ryssland.

Om du är så fixerad vid att det är språket som formar en nation så borde rimligtvis USA inte heller vara existeberättigade eftersom det i princip är helt engelskspråkig. Finland tillhör absolut sverige och sakbar existensberättigande då nationen inte existerade för 110år sen och en stor del talade svenska.

Rysland har under 100 åe gjort allt för att eliminera ukrainsk kultur. Det har ryssland gjort med alla randstater, mer eller mindre våldtagit och med folkmord och etnisk rensning döda all kultur som inte är rysk. Ryssland är ett erövringsfolk som inte accepterar oberoende nationer på ett sätt som tillhör 1800talet.
__________________
Senast redigerad av raskens 2022-04-13 kl. 11:17.
Citera
2022-04-13, 11:14
  #121143
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pruttler
De kanske drar en 6 mil konvoj igen, fast den här gången med fungerande logistik och förstärkt tät? Har världen riktigt tur så blir det flopp på denna med.

Nu tror jag inte at switchblade kommer ha någon större påverkan på krigets utkomma.. men det hade varit mysigt att se en svärm av dem anfalla deras jävla konvojer.

De har inte tillräckligt många sådana, de kommer att användas mot väldigt speciella mål och långt borta.
Citera
2022-04-13, 11:17
  #121144
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Teu
Som jag ser det så utnyttjade die Grüne och Schröder tsunamin i Japan som skadade kärnkraftverket i Fukushima för att påverka det tyska folket för att få stöd för att stänga kärnkraftverken. Merkel är, likt många andra politiker, givetvis ryggradslös och inkapabel till att leda på riktigt när obildade försöker trycka igenom beslut som i slutändan kommer skada nationen men när det kommer till att tilldela skuld skulle jag personligen lägga merparten på patrasket som stod bakom propagandan.

För övrigt imponerande hur man i Tyskland kan peka på farorna med kärnkraft genom att visa upp ett exempel från Japan som drabbats av en naturkatastrof som i princip inte kan ske i Tyskland.

Det är min syn på saken också vilket gör det till ett enda stort skämt, hur stor är risken för en tsunami i Tyskland?

Aftonbladet har några beräkningar på hur tysk ekonomi kommer att utvecklas beroende på olika scenarior.

Citat:
Flera tunga ekonomiska institut reviderar ner de tyska ekonomiska utsikterna. Ukrainakriget påverkar förstås. Och om den ryska gaskranen dras åt väntas en rejäl recession för den tyska gasberoende ekonomin.

Men trots allt, den tyska BNP-tillväxten spås landa på hyfsade 2,7 procent i år och 3,1 procent nästa år. Detta enligt de ledande tyska ekonomiska prognosmakarna, bland andra Ifo och Kielinstitutet. Men det är en rejäl dämpning jämfört med höstprognosen som då pekade på en betydligt kraftigare återhämtning efter pandemin. Då spåddes en tysk BNP-tillväxt i år på 4,8 procent.

Men om gasimporten från Ryssland stryps blir det hela andra siffror. Då blir tillväxten i år bara 1,9 procent för att förbytas i ett BNP-fall på 2,2 procent nästa år.

Sammantaget riskerar den tyska ekonomin tappa i runda slängar 220 miljarder euro, runt 2 300 miljarder kronor under 2022 och 2023 om den ryska gasen stoppas av någon anledning.

Inflationen i den tyska ekonomin bedöms bli drygt sex procent i år, den högsta på 40 år. Vid ett gasstopp spås inflationen stiga till över sju procent, enligt prognosmakarna.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/lVmoXy/liverapportering-spanda-laget-kring-ukraina

Stänger Putin gaskranen blir det inte roligt för Tyskland och EU.
Citera
2022-04-13, 11:18
  #121145
Medlem
Nordanvindarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Eller hur!

Och Angela Merkel svarade inte ens på Zelenskys inbjudan till Butja för att hon med egna ögon skulle få se vad hennes Putinkramande lett till.

Historieböckerna om hundra år kommer inte vara nådiga med henne och hennes partikamrater.

En annan sak som riskerar att hamna i periferin men som vi verkligen inte får glömma bort är den s.k "Miljörörelsen" som agerat nyttiga idioter och med sin rasande och verklighetsfrämmande fanatism har påverkat våra svaga politiker och därmed krattat manegen för ett beroende av ryssland.
Citera
2022-04-13, 11:20
  #121146
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pruttler
Jo men precis. De verkar ju gilla ryska fasoner. De sympatiserar med rysk doktrin fullt ut. Rysk propaganda, ryska lagar, rysk censur, ryskt krigsförfarande.

Absolut. Dessa rätta takter Paradiset finns i Ryssland. Varför drömma om att skiten kommer hit? Åk direkt till ryssland och upplev den istället, man behöver inte vänta!

Ironin är väl att dessa småpojkars föräldrar antagligen flytt USSR någon gång i tiden, för dessa är inte några första-generationens ryssar inte. De skriver på ren svenska.

Sen är en del av de här "rysstrollen" också från mellanöstern (typ andra generationen). Det finns nån idé om att Ryssland är räddningen mot Israel och att det här kriget är ett krig mellan Islam och USA. Orkar inte gå in på detaljer, men det är ganska långsökt. I själva verket är det här inget annat än en diktators övergrepp på ukraina.

Håller med under du skriver.

Sen verkar det som att partierna på den yttersta högern i Europa verkar tro eller trott att svaret på en dålig/usel invandring och integration de senaste 30 åren skulle vara en totalitär stat som Ryssland i stället för att demokratiskt försöka påverka det man är missnöjd med.

LePens hyllande av Putin under lång tid är ett exempel.

Man får självklart tycka vad man vill om Sveriges och övriga Europas invandring och integration, för vi lever ju faktiskt i en demokrati i Sverige inte i en diktatur som Ryssland med censurmyndighet, men demokratiska förändringar är den enda vägen hur långsamma man än må tycka att de är.
Citera
2022-04-13, 11:26
  #121147
Medlem
tenebriss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
Svenskar och alla andra vita västerlänningar lever på sina knän under hot om våld. Många faller numera bokstavligt talat på knä och förnderar sig själva inför BLM och dylika anti-vita krafter. De verkar dessutom vilja detta då inget större folkligt motstånd har bjudits mot massinvandring, mångkultur, homosexagendan m.m.

Demokratier är sårbara på det viset, de svagaste länkarna i demokratier är folk av din "ras". Undfallande med slavmentalitet som vill ha en führer av ena eller andra slaget som fattar beslut åt en.
Citera
2022-04-13, 11:27
  #121148
Medlem
raskenss avatar
Ryssarna har nu börjat deportera Ukrainare till Sibirien i sann Stalinanda. 100000 är på väg dit:

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-ukraine-resettling-siberia-putin-b2056054.html
Citera
2022-04-13, 11:31
  #121149
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Det är min syn på saken också vilket gör det till ett enda stort skämt, hur stor är risken för en tsunami i Tyskland?

Aftonbladet har några beräkningar på hur tysk ekonomi kommer att utvecklas beroende på olika scenarior.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/lVmoXy/liverapportering-spanda-laget-kring-ukraina

Stänger Putin gaskranen blir det inte roligt för Tyskland och EU.

Nog för att det inte kommer bli vackert men det kan även vara bra att ha avskräckande exempel att peka på när nästa idiot försöker bedriva signalpolitik utan konsekvenstänk. Huruvida den läxan är värd 220 miljarder euro är dock tveksamt.
Citera
2022-04-13, 11:34
  #121150
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Fyllskalle
Sen verkar det som att partierna på den yttersta högern i Europa verkar tro eller trott att svaret på en dålig/usel invandring och integration de senaste 30 åren skulle vara en totalitär stat som Ryssland i stället för att demokratiskt försöka påverka det man är missnöjd med.

En del högerpartier har ju fått direkt sponsrig av ryssland. Alltså, nu menar jag helt öppet (så inga konspirationsteorier här) där putin till och med träffat diverse sådana ledare helt öppet i media. Det sägs att syftet här varit att söndra och splittra, lite som det sägs att man gjort i USA med diverse uppviglande.

Ironin är hursomhelst att man kan räkna med väldigt konstig invandring om man ger bort sitt land till Ryssland. Man kanske är missnöjd som det är nu (och det känns som att politikerna långsamt börjar lyssna nu), men man kan totalt fetglömma att ha någonting att säga till om ifall ryssland blir ens chef.
Citera
2022-04-13, 11:36
  #121151
Medlem
HejaFinlands avatar
Om Putin lyckas ta östra och södra Ukraina (Vilket jag tror han nöjer sig med nu när han misslyckades med att göra en statskupp och ett regimskifte) så får han som tidigare en fryst konflikt. Men nu kommer det vara en kapprustning. Ukraina rustar i en rasande fart och har beställt artilleri som kommer först om ett par år t.o.m. Klarar Ryssland en sådan kapprustning med sin lilla ekonomi, och med sanktioner? Ukraina kommer få backning av länder som tillsammans har en ekonomi och produktionskapacitet som är tiotals gånger större än Rysslands. Och de kommer att ha mycket mer avancerad teknologi. USA försökte ju knäcka Sovjets ekonomi med kapprustning. Det kommer att bli något liknande nu.
Citera
2022-04-13, 11:36
  #121152
Medlem
raskenss avatar
Intressant analys här:
https://twitter.com/TrentTelenko/status/1513976681018572804?t=RBh29GfF1RhiJ_Tqp5JFYA&s=19

"Ryssland kan inte behålla sina yrkessoldater,*“they are peacing out”*och kommer berätta för alla hemma i Ryssland att göra allt de kan för att ducka mobilisering.

Yrkessoldaterna kommer inte vara kvar för att lära upp tvångsmobiliserade värnpliktiga.Det finns inga fungerande fordon att ersätta de sönderskjutna eller i fält nedslitna som är i Ukraina nu.

Ryska armén kommer kollapsa, så till den grad att Ukraina kan återta både Krim och hela Donbas.“Putin is a dead man walking.”*

Det finns ingen maktfaktor kvar efter att under 22 år stuilt 125 miljarder dollar ur statskassan och nu gå ut i fullt krig. Putin är nu ett hot mot oligarkernas kvarvarande förmögenheter och makt."
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in