Citat:
Ursprungligen postat av
DidierDrogba02
Ni har förmodligen den enklaste vägen till en eventuell sjunde CL-titel som jag kan minnas i modern tid.
Så vinner ni Champions League ser jag inte det som något stort med tanke på att Chelsea var tvungna att slå de blivande spanska mästarna, portugisiska mästarna, de regerande spanska mästarna, och sen i finalen engelska mästarna.
Så länge ni existerar kommer jag uttrycka mitt förakt och hat mot er.
Redan börjat snickra på ursäkter och undanflykter alltså.
Du beter dig som ett barn som har mil av personlig utveckling kvar att göra. Jag fattar att man inte vill att det går bra för konkurrenter, men det finns grader i helvetet. Du lägger alldeles för mycket energi på negativa känslor kring motståndare för att det ska vara bra för dig personligen. Men hey, it's your life, your funeral.
Ikväll ska LFC göra jobbet hemma mot Benfica. Jag gissar på många ändringar från mötet mot City.
Ska vi tro på...
Alisson, Trent, Konate, VvD, Tsimikas, Keita, Fabinho, CuJo, Diaz, Firmino, Salah
?
Eller är det en alldeles för b-betonad elva? Det är ändå en kvartsfinal där man ska vinna, inte en FA-cup mot Stevenage hemma.