Citat:
Ursprungligen postat av
WatchItNow
Sagt som perspektiv: Biopriset har stigit enormt sista åren och publiken sjunker långsamt, och sedan finns dessutom corona som mer än halverat biobesöken 2020-2022. Hollywood går sämre än någonsin. Salongerna är tommare än någonsin. TS är helt verklighetsfrånvänd.
Vilket pris ska en biobiljett ha? Bio konkurrerar med TV. Att hyra en film på TV kostar kanske 49 kr. INGEN skulle gå på bio om det kostade 300 kr. Det är redan för dyrt, jag tror ett långsiktigt maxpris faktiskt är 100 kr, så länge hyrfilm kostar 49.
Bio har fortfarande för mycket exklusiva rättigheter för att konkurrensen ska vara rättvis. Visst har tiden mellan att en film finns tillgänglig på bio och via andra kanaler minskat men i många fall är det fortfarande ett stort glapp.
Att hyra en film för 49 kronor är inte riktigt samma sak som att gå på bio och se den nya filmen som du suktat efter i ett år eftersom den nya filmen oftast inte finns att hyra för 49 kronor.
Skogsmaran skulle nog kunna tänka sig betala dubbla biobiljettpriset för att streama vissa filmer om de fanns tillgängliga dag 1. Att ta sig till biosalongen är nog inte aktuellt däremot, ens om priset var 49 kronor.