2022-04-12, 17:50
  #120565
Medlem
Termos99s avatar
Utredningarna fortsätter.

KYIV, Ukraine — Ukrainian prosecutors are expanding their war crimes investigations in northeastern suburbs of Kyiv after Russian forces withdrew.

Reports of killings of civilians have primarily focused so far on the northwestern suburbs such as Bucha, but the Prosecutor-General’s Office says it is also looking into events in the Brovary district, which lies to the northeast.


https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/ukraine-expands-war-crimes-probe-around-kyiv/
Citera
2022-04-12, 17:51
  #120566
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pruttler
Han menade det givetvis bildligt talat. Här är observationer som stödjer att mördardiktatorn pruttler är rädd för sin egen skugga:
- Sitter på jättelånga avstånd från folk vid jättelångabord.
- Panik-paranoid-sparkat över 1.000 av hans närmaste "medarbetare".
- Nojjar över NATO, knarkare och nazister.
- Syns knappt till offentligt
- Han har provsmakare
- Har isolerat sig väldigt länge under pandemin och varit LIVRÄDD för corona
- Mördar det minsta lilla som han upplever som hot, spelar ingen roll om det är någon tunn kort journalist.
- Sätter in hela landets polis att ge sig på minsta lilla demonstrant.

Han bajsar på sig av bara tanken på att förlora makten eller bli mördad. När man är 70 år gammal så är det inte heller så lätt att hålla tätt där bak, så det är väl därför han inte visar sig publikt.
Kloka ord. Undrar vilken diagnos han har med ett ego som är så abnormt att det måste matas med civilpersoners döda kroppar?
Vilken jävla idiot som sätter igång ett krig i Europa.
__________________
Senast redigerad av Taggad 2022-04-12 kl. 17:57.
Citera
2022-04-12, 17:53
  #120567
Medlem
Termos99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Det är väl klokt av Putin och Zelenskyj att försöka få bort dessa element genom att kasta dom till fronten i kriget. Zelenskyj är ju den som har störst problem med extremisterna och man får väl hoppas han lyckas rensa bort dom runt honom själv också.

Jag trodde annars Putins säljpitch var att de slogs mot nazister, inte tillsammans med?
Citera
2022-04-12, 17:58
  #120568
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Upperkutt
Monolog gällande:

Russian Tank Blasts Group of Ukrainian Soldiers at Point Blank Range

https://youtu.be/coLVOV0GCmA


Hej Rysstroll,

vad är det du försöker säga? Att krig är blodigt vet vi alla. Att Ukraina har spöat skiten ur ryssarna vet vi alla också, att ryssarna bombar städer till grus vet vi alla också. ryssarna har dödat 20000 civila oskyldiga i Mariupol hittills genom krigsbrott, vill du försöka rättfärdiga att rysarna våldtar barn, mördar och begår folkmord?
Citera
2022-04-12, 17:59
  #120569
Medlem
analkings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Att det finns mycket folk i ett område är inte ett bevis för att man kan ha en stor arme.

1 Putin själv, i sin politisk visdom, har begränsat möjligheten att ta in mer folk. Då han inte kallar det krig.*

2 Organiseringen av den ryska armen gör det svårare att ta in folk. De har haft problem med detta sedan omorganiseringen från 2008. Ett ex de som har varit värnpliktiga får inte göra repmånader i den utsträckning de skulle behöva. Så att återkalla dem är som att kalla in rekryter igen. Den demografiska "katastrofen" Ryssland hade under 1990 och början av 2000-talet gör att årskularna av soldater är små.

3 Hazing (främsta faktorn varför ryssar undviker värnplikten) i ryska armen gör att det är svårare att få in folk. 50 procent av årskullarna undviker värnplikten genom mutor och annat. Det har fått ryssarna att ta in människor som inte ska göra värnplikten. Mitt bästa och tragikomiska exemplet var en rysk värnpliktig som bröt benet (Benskörhet) när han hoppade av bussen till basen när han skulle rycka in.

4 lagstiftningen gör det svårt att ta in värnpliktiga direkt i krig, extra svårt då det inte är ett krig.

* Att kalla det krig skulle begränsa hans möjligheter att avsluta kriget utan ha nått maximalistiska mål. Dessutom hade troligen varit svårt att sälja iden till det ryska folket.
är ju bara dina antaganden kom med fakta och källor
Citera
2022-04-12, 18:04
  #120570
Medlem
Översatt ifrån Telegram. 9 minuter lång video.

"Den första stora intervjun med en militär från den ukrainska flottans 501:a separata sjöinfanteribataljon, som kapitulerade i Mariupol den 4 april".

"Jag var mycket besviken på staten. De kastade in oss, de kastade in oss och de kastade in oss igen. Hela bataljonen tror att de var som kanonmat."

"Seniorseglaren Vladimir Zagorsky talade i detalj om att vara i ringen, kapitulera, sin inställning till "Azovs" handlingar och förhoppningar för framtiden".

https://t.me/SergeyKolyasnikov/30124
Citera
2022-04-12, 18:05
  #120571
Medlem
loisloiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Där kom jude-kortet fram!
Finns det nån annan förklaring varför Zelensky struntade i Putins varningar och Macrons medlingen innan 24 feb? Vem vinner på kriget mitt i Europa? Endast Deep state av amerikanska-judiska oligarkerna.
Citera
2022-04-12, 18:06
  #120572
Medlem
Termos99s avatar
Ukraina vill ha skadestånd av Ryssland efter Kriget. Låter rimligt.

Ukraine War: Ukrainian Finance Minister demands reparations from Russia


https://www.youtube.com/watch?v=6c8FIcrWTrA
Citera
2022-04-12, 18:06
  #120573
Medlem
CanisMinors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Vad tycker de om rysslands invasion 2014, och nu igen 2022?



Kan va så att de blev förvirrade de flydde till en värktablett istället för till ryssland eller ukraina, väldigt många ukrainare flydde när ryssarna invarderade 2014, och ännu fler nu. jag har pratat med många av dem, både då och nu, de utrycker förstålse för att den genomsnittligt alkade ryssen inte fattar vad som pågor eller pågott de senaste 10åren, de har 0 förstålse för hur västerlänningar kan vara så okunniga och naiva, jag ahr förklarat det med kromsonskador blandat med vänster/höger extremism av den priviligerade väst typen....



Det har du tydligt visat på egen hand. om du inte kan göra dig förstodd utan att "alla andra" först måste bli bekväma med dina fantasier och känslor... så kanske det inte är ett "alla andra" problem....


Det är för att du inte förstår skillnaden mellan oberoende och stattskontrolerad media, du har bara lånat andra människors känslor i ämnet.



Den kloka är kapabel att förstå världen utan att läsa vare sig media eller andra människors färdiga åsikter....

Att "filtrera" är den intelektuellt lates ursäkt för sin egen bristande förmåga och kompetens.

En till huvudlös i forumet... Oberoende och statskontrollerad media filtrerar man båda, liksom man filtrerar skit som framkommer här. Den kloka har ingen förmåga att förstå världen utan att uppleva den och det gör man exempelvis av att läsa och filtrera. Man lär sig den även genom att ha känslor, empati, upplevelse, utbildning, världsvana och mycket därtill. Något du och barnamördaren uppenbarligen känns helt förvirrade med?

Lär dig sedan att stava korrekt för att man ska kunna ta dig på allvar.
Citera
2022-04-12, 18:08
  #120574
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Ryssland har ett antal skumma förband i Ukraina, Wagnergruppen är nog mest ökänd.

Putins ökända armé sätts in i Ukraina
Tusen legosoldater ur Wagnergruppen uppges vara på väg mot östra Ukraina

Nu sätter Ryssland in den ökända privatarmén Wagnergruppen i kriget i Ukraina.
Tusen legosoldater uppges vara på väg till de östra delarna av landet.
– Om det stämmer visar det hur desperata ryssarna är, säger militärhistorikern Lars Gyllenhaal.


– Det är lite märkligt att man sätter in Wagnergruppen i det här skedet, eftersom dess främsta funktion är förnekbarheten. De kan utföra uppdrag åt Ryssland utan att den ryska regimen behöver ta ansvar, säger Lars Gyllenhaal, som skrivit en rad böcker om rysk militär.
– De är inte anpassade för konventionella strider, utan ska operera småskaligt och i områden där Ryssland inte officiellt är.


Fler paramilitära organisationer i Ukraina

RUSITJ
Nynazistiska proryska separatister i Donbas.
SYMBOL:
En så kallad kovlorat, ett gammalt slaviskt solhjul som påminner om en åttaarmad svastika.

VARYAG
Nynazistisk rysk paramilitär organisation.
SYMBOL:
En dödskalle ovanför två korslagda ben, den klassiska symbolen för döden.

RYSK NATIONELL ENIGHET, RNE
Paramilitär rysk organisation kopplad till det nynazistiska partiet med samma namn. Den äldsta nazistorganisationen i Ryssland.
SYMBOL:
Ett hakkors med en Betlehemsstjärna ovanpå. Bär svarta uniformer och kallas därför svartskjortor.

VIKINGBATALJONEN
Nynazistisk paramilitär prorysk organisation i Donetsk.
SYMBOL:
En tyrruna, samma emblem som det svenska nynazistiska partiet Nordiska motståndsrörelsen, NMR.

SPARTABATALJONEN
Militant prorysk milis i Donetsk. Förbandet bildades 2014 och misstänks för en lång rad förbrytelser sedan konflikten i östra Ukraina blossade upp samma år. Milisens befälhavare dödades i strider i mars i år.
Symbol:
En dubbel varghake.

AZOV
Bildades i Mariupol 2014, ursprungligen en frivilligorganisation kopplad till den paramilitära organisationen ”Ukrainska patrioter”. Beskrivs ofta som en nynazistisk organisation. Lyder numera under Ukrainas nationalgarde.
SYMBOL:
En variant på varghaken, som också användes av de tyska nazisterna.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/nWxAVQ/tusen-legosoldater-ur-wagnergruppen-uppges-vara-pa-vag-mot-ostra-ukraina


Ser man på. Det dräller av nazister under rysk flagg.
Citera
2022-04-12, 18:09
  #120575
Medlem
Termos99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oksai79
Översatt ifrån Telegram. 9 minuter lång video.

"Den första stora intervjun med en militär från den ukrainska flottans 501:a separata sjöinfanteribataljon, som kapitulerade i Mariupol den 4 april".

"Jag var mycket besviken på staten. De kastade in oss, de kastade in oss och de kastade in oss igen. Hela bataljonen tror att de var som kanonmat."

"Seniorseglaren Vladimir Zagorsky talade i detalj om att vara i ringen, kapitulera, sin inställning till "Azovs" handlingar och förhoppningar för framtiden".

https://t.me/SergeyKolyasnikov/30124

Är han hemma i Ukraina igen efter ett fångutbyte?
Citera
2022-04-12, 18:10
  #120576
Medlem
HejaFinlands avatar
Putin är nöjd med kriget i Ukraina. Hans trupper är professionella tycker han. De har moderna vapen också. https://www.youtube.com/watch?v=va7IebFF_lk
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in