2022-04-07, 11:33
  #115237
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
Ja jo, de var liksom de inlägget handlade om.

Idiot alltså. Ok. Väldigt få här tar till sig vad en idiot skriver eller gissar jättemycket på för att ständigt se sig motbevisad. Så läs och lär, och låt bli att störa tråden med menlösa inlägg. 👍
Citera
2022-04-07, 11:35
  #115238
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jahvet
Ryssland använder flera drönare den mest använda drönaren är Orlan-10 en spaningsdrönare som även kan belysa mål (så målsökande vapen kan träffa målet t.ex 2K25 Krasnopol) tillverkad i fler än 1000 exemplar.
Attackdrönaren Forpost-R har använts mycket samt "Loitering munition" som KUB-E och KUB-BLA.
Kronshtadt Orion har det publicerats en del bilder från att den använts men min uppfattning är att den använts ytterst sparsamt.
Ryssland har använt drönare framgångsrikt men de laddar inte upp en massa propagandafilmer om de bekämpningar de utför men det finns en del material att tillgå.
kommentar:
jag såg en genomgång på YT av de ryska drönarna, och den visade på en intressant sak:
100% av elektoniken i dem har importerad civila kretsar och komponenter. Noll komponenter är tillverkade i Ryssland. För kommunikation används i flera fall konverade civila off-the-shelf-produkter.

Frågan är alltså hur de skall göra för att kunna tillverka nya drönare när de nuvarande tar slut. Kina kan vara en lösning, men de har inte heller fri tillgång till mikroelektronik.
Citera
2022-04-07, 11:37
  #115239
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Ukraina har i alla fall fått en leverans med Switchblade nu:



100 st.

Goda nyheter! Hoppas de används mot mången orch.
Citera
2022-04-07, 11:38
  #115240
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor

Det som talar för Ukraina nu är uthålligheten och att många försvarsställningar i Donbass är starka. Samt att man ju längre kriget pågår kan förflytta bättre material mot öster.

Ta inte segern ut i förskott..

-Ryssarna har kortare logistik-kedjor där..
-Troligtvis kommer deras flygvapen även att visa framfötterna där..
-Ryssarna kommer att troligtvis komma på en mer koncentrerad front, istället för utspridda..

Annars, en till rapport om tillståndet hos ryssarna :

60 Russian soldiers 'stage a mutiny and refuse to fight in Ukraine – and now face prison sentences'

-The paratroopers from Pskov were sent to Belarus as part of the invasion force
-They refused to fight and were sent back to their base in disgrace, reports say
-Some have been dismissed and branded 'cowards' while others face jail


https://www.dailymail.co.uk/news/article-10694901/60-Russian-soldiers-stage-mutiny-refuse-fight-Ukraine-face-prison-sentences.html
Citera
2022-04-07, 11:38
  #115241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oksai79
Ukrainska soldater videoringer upp flickvännen till en stupad rysk soldat och hånar och skrattar åt henne.

https://theync.com/ukrainian-soldiers-call-the-girlfriend-of-a-dead-russian-soldier.htm

Detta är ju fruktansvärt, vi får hoppas att putin snart stoppar detta vansinne så det finns några försupna pojkar kvar till töserna på den ryska stäppen!
Citera
2022-04-07, 11:39
  #115242
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
Mer efterblivet än man tror. Såg bilder fr Rubtsovsk, dit ryZka marodörer skickade stulna saker. Gator utan asfalt, trähus som håller att falla sönder, skitigt överallt...Inte konstigt att dessa avunndsjuka skitar förstör vackra moderna ukrainska förorter till Kyjiv. Avundsjuka barbarer.
Eller kolla detta. Samma gata i Astrakhan 100 år senare. Vad hände i oljerika landet?
Ja. Spårvagnen försvann, gatstenar med. Men det tillkom AC på ett av husen! Kommer nu säkert fler såna...stulna i Ukraiona.
Och detta pissland vill bestämma över andra. Rysstrollen här måste vara totalt IQ befriade när de stödjer RU.
https://trinixy.ru/173329-koloritnoe-foto-astrahan-100-let-nazad-i-v-nashi-dni-2-foto.html

Ja utvecklingen har bevisligen gått bakåt. Alla oljepengar går till oligarker och till eliten, samt till att upprätthålla en massa kärnvapen och rymdfart.
Citera
2022-04-07, 11:39
  #115243
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Antivaxxer
Det är drönare a la Putler och Lavrovs bunkersnickeri AB.

Skiten ser hemmagjorda ut.
Balsaträ?
Citat:
Ursprungligen postat av Africanized
Den största användningen av drönarna är nog att man belyser mål med laser.
Ukraina tillverkar egen laserstyrd artilleriammunition.
Ja, jag läste att ryssarnas enklaste drönare också har kommit i en ny generation som fixar detta.

Det verkar som ryssarna ändå verkar mer begivna på klassisk artillerield över större ytor.
Citera
2022-04-07, 11:40
  #115244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Om man står inför ett uppkäftigt barn är kanske inte våld det första man ska ta till. Det är så Ryssland känner inför Europa. Väst är som ett bråkigt barn som bankar på den ryska björnens mage. Som Mowgli och Baloo.

Den sk ryska björnen rår inte ens på Ukraina.
Den ryska björnen är en löjlig myt.
Vilket Putin bevisat, med denna invasion.

Putin förstår bara våld, tyvärr.

Den här invasionen tvingar oss att använda gamla strategier. Håll ihop Väst, lägg internt groll åt sidan, håll ryssen kort. Och bygg en ny mur.
Berlinmuren var inte så tokig ändå...

Bygg en ny mur och låt Ryssland vittra sönder.

Ekonomi och produktion har ryssarna aldrig fattat sig på, så sanktionerna kommer att göra enorm skada.

Gute reise.
Citera
2022-04-07, 11:40
  #115245
Medlem
raskenss avatar
Övervakningskameror i Kreml som blivit hackade.

https://twitter.com/YourAnonTV/status/1511656225687154688?s=20&t=sjXt-LKMyIsZ9bNb_CJgZQ
Citera
2022-04-07, 11:42
  #115246
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Tack för ett detaljerat svar. Man får ta det du skriver på slutet i beaktande — den ukrainska tillämpningen av drönare har ju blivit värsta hajpen. På de videor som finns ser man dock tydligt vilket förödande och lömskt inslag i striderna attackdrönare kan vara. Fordon och folk på marken framstår som helt försvarslösa.

Har givetvis tänkt på att mängden video- och bildmaterial som ukrainare laddar upp skulle kunna ge en missvisande bild, om man inte sätter in dem i ett större sammanhang. Isolerade händelser är ju både lätta att dokumentera och effektiv propaganda.
En del uppladdade bekämpningar är även från datorspel och andra har felaktiga gränssnitt vilka är animeringar.
Det finns en del riktiga bekämpningar men det finns mycket klipp som är producerade, när upplösningen och kvaliteten är sämre är det lättare att få ett falskt klipp att se äkta ut.
Det vi vet är att det skjutits ner mängder av drönare, Ukraina rapporterar att de bekämpat 111 taktiska drönare och Ryssland rapporterar att de bekämpat 413.
Även om TB2 är den drönare som det propagerats mest för så har de även bekämpats så effektivt att Turkiet skickat flera nya leveranser under krigets gång, troligtvis är bekämpningstakten större än tillverkningstakten.
När det gäller drönare så ställs kostnaden mot vad de lyckas bekämpa innan de skjuts ner och det är något som lär vara intressant att titta på efter konflikten.
Även om en drönare bekämpas så kan den ha uppnått sitt mål redan, drönare bör ses som en förbrukningsprodukt för att uppnå specifika mål ungefär som dyra robotar.
Fördelen med en drönare är att piloten inte finns ombord utan operatören sitter tryggt.
Citera
2022-04-07, 11:42
  #115247
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Om man står inför ett uppkäftigt barn är kanske inte våld det första man ska ta till. Det är så Ryssland känner inför Europa. Väst är som ett bråkigt barn som bankar på den ryska björnens mage. Som Mowgli och Baloo.
145 miljoner ryssar mot 450 miljoner européer och 350 miljoner amerikaner. Plus Kanada, Australien, Japan, Sydkorea.

Vem är det ”bråkiga barnet”?
Citera
2022-04-07, 11:44
  #115248
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Dagens sammanställning som någon här rapporterade innebar att vi hade ryska förlustsiffror sista dygnet på 300 personal, 14 tanks, hela 30 bepansrade fordon, men sedan inga förändringar.
Det som talar för Ukraina nu är uthålligheten och att många försvarsställningar i Donbass är starka. Samt att man ju längre kriget pågår kan förflytta bättre material mot öster.
Ryssland laddar också upp men för varje dag som går nu så förlorar dom tid. Snart blir det bara läderbögar kvar till reserverna.

Och då får man räkna med 900 sårade också. Men det är ändå lite för lite, i början av kriget hade de större förluster. 300 döda om dagen kan nog Ryssland "acceptera". Ukraina måste växla upp i krigföringen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in