Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Det är inte osannolikt om det redan har hänt. "Weapons of mass destruction" är standardexemplet som alla kan enas om. Lögn rakt igenom. Hundratals oberoende media var inledningsvis rörande överens om att Saddam hade dessa. Massvis med inblandade i Pentagon behövde aktivt ljuga eller låtsas som att det regnade för att få planen att gå i lås. Det lyckades galant.
Att sälja denna kalle-anka story är en barnlek i sammanhanget. Media är med på tåget. Tut-tut nu kör vi!
Läser du på om kriget så var inte allting så jäkla solklart som du framhäver. Irak hade brutit mot Resolution 1441. Den saken är säker. FN hade sagt att "serious consequences" skulle ske om man så gjorde.
Detta med WMD kan diskuteras oändligt men den info som finns. Irak hade kemiska vapen. De hade använt det både mot Iran och sin egna befolkning. Det är fakta. Biologiska och Nukleära hade de visat stort intresse i. Irak var inte en stabil nation på något sätt. De förhindrade även FN's inspektörer från att granska allting. Jag tycker att Irak kan diskuteras men det var inte så svart och vitt som du påskiner.
Men då lämnar vi ämnet om vi gör det.
Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Media behöver inte ljuga om någonting, om dom är skickliga i sitt värv. De förmedlar bara en bra och engagerande story. De behöver inte säga att olika påståenden är sanna eller falska. (Och det gör dom inte heller om du läser noga.) De behöver bara återberätta vad som påstås från ukrainskt håll. Läsare och tittare fyller i luckorna med fantasin.
Ok, det är din åsikt. Jag tycker dock att läser du rysk media så är det precis likadant fast det mesta är lögn. Men visst, alla nyheter är manipulerande till viss del. Annars är det inte nyheter. Man behöver en sund inställning till det annars blir allting lätt konspiratoriskt.
Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Ja och samma sak kan sägas omvänt. Var är mobilfilm-bevisen för att ryssarna har mördat oskyldiga civila i stor skala? Borde dom finnas tillgängliga? Eller inte? Hittills har jag sett en drönarbild av en cyklist som blivit nedskjuten från rysk stridsvagn. En hemsk händelse, men något som vi tyvärr kan förvänta oss händer i krig. Säkert kan vi gräva fram några till liknande filmer om vi anstränger oss. Men på vilket sätt gör dessa Bucha till något unikt i detta krig?
Det finns väl 5-10 klipp där ryssen verkligen skjuter på civila. Med dessa så skulle jag nog vilja påstå att det säkert finns minst 100 incidenter. Tänk dig själv hur svårt det är att fånga det på film men vi har redan 5-10st. Ryssen har visat att de har inget emot att skjut på civila. Jag har redan skrivit allt om detta tidigare.
Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Jag tvivlar på att några lik är sminkade. (Om inte det där Azov-befälet som tydligen är tranny-chaser har varit i farten igen.)
https://t.me/intelslava/24114
Försöker du göra dig rolig nu? Jag tycker inte att det passar sig.
Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Jag såg filmer med en massa olika kroppar. På dom flesta kunde man inte se om dom dött samma dag eller om dom dog tidigare. Finns inget som säger att kroppar som legat på olika platser inte har dött vid olika tillfällen, och av olika anledningar. Återigen är inget av detta något som talar för några ryska krigsbrott -Om man inte redan från början utgår ifrån den slutsatsen. Om man från början utgår ifrån ukrainska krigsbrott så kan man tolka bilderna som bevis på detta istället. I de fall där kropparna inte är bakbundna så behöver man inte tolka det som krigsbrott överhuvudtaget om man inte vill.
Nej, du såg det inte nej. Betyder det att det är bluff allting då? För någon som är utbildad i ämnet så går det nästan att på minuten bestämma när någon ha dött. Speciellt när kroppen är så intakt. Bevisen kommer att visa sig.
Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
I grund och botten har vi har bara påståenden från ukrainska militären att gå på. Tolkningen av det vi sen kan se med egna ögon är helt beroende av om vi förbehållslöst litar på vad dom har att säga eller inte.
Vi har även journalister från hela världen på plats. Civila på plats.
Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Hur ligger det till i just detta fall? Vi vet inte mycket om hur moral och disciplin var bland ryssarna i Bucha. Det är en pusselbit som saknas i nuläget. Kanske agerade dom irrationellt och idiotiskt. Jag kan inte säga att det inte var så.
Du sa att du hade läst Krigets färger. Efter att ha läst den så förstår jag inte hur du kan tänka annorlunda. Läste du boken i förnekelse eller varför läste du den? Den visar ju verkligen hur vanvettigt och irrationellt en soldat beter sig.
Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Jag säger bara att det vore uppenbart kontraproduktivt av ryssarna att ägna sig åt att tortera och mörda en borgmästare och dennes familj för några tweets. Tror du inte att var och varannan statsanställd ukrainare ägnar sig åt samma sak? Varför då kuka ur på just detta? Om ryssarna är skyldiga så måste det ju i så fall rimligtvis legat något annat bakom.
Såklart det är kontraproduktivt. Men igen, tänker man rationellt när man blivit matad med att tro att Rysslands krigsmakt inte går att besegra. De skulle ju bara rulla in och ta Ukraina och sedan göra vad man vill. Avsätta Zelensky och sedan stänga media och göra sig av med oliktäkande. Du har säkert sett den otäcka artikeln från rysk statlig media där de säger att det enda sätter att "Avnazifiera Ukraina är att av-Ukrainifiera det". Hur tänker man då?
Jag tror inte den 23:e mars där ryssen avrättade den där familjen att man trodde att man skulle behöva dra sig tillbaka. Det var nog nyheter för dem.
Citat:
Ursprungligen postat av
RustyShackleford
Det jag kan säga till denna storyns försvar är att det i alla fall finns rapporter om att borgmästaren ska ha kidnappats, från samma tidpunkt. Så storyn i sig är ingen efterhandskonstruktion som tillkom i samband med anklagelserna om krigsbrott. Om storyn är sann, eller om vi har fått den fullständiga bilden, är en annan sak.
I nuläget finns det en anklagelse, och tydligen offrens döda kroppar, om man ska tro rapporteringen.
I grunden och botten krävs det en brottsutredning för att kunna vara säker på vad som verkligen har hänt. Precis som med alla brott i både krigs- och fredstid.
Och jag utesluter ingenting -Eftersom du frågade hur jag tänker.
Ok, jag tycker tyvärr att det är solklart krigsbrott.