Hmmm
Esbjörn har inte skrivit på något avtal eller vill sälja, när han presenteras för detta påstående, som i sådant fall måste vara oerhört kränkande och ett allvarligt påhopp som skulle polisanmälas blir hans reaktion och val att
SKRIVA PÅ EN FÖRLIKNING SOM BEKRÄFTAR ATT HAN SÅLT
I sanning en genialisk lösning på problemet (ironi), då om inte förr borde ju läget varit att prata med sina närvarande advokater och säga att detta stämmer inte, här har jag inte skrivit på och jag vill inte och vad det nu kan vara, men nej istället så skriver man på ett papper till.
Kanske rådd av advokaterna, det kan vi inte veta, men likväl så skrev han under denna förlikning, vilket du också anger, och därmed blir det som skett före oväsentligt, man gör ju en överenskommelse som reglerar oklarheterna vilket får sägas vara än mer tydligt än ett första köpeavtal.
Citat:
Ursprungligen postat av
Massonite
Du ser inte sanningen , sanningen ligger i att när Esbjörn blev lurad att skriva på ett papper , så var det inget köpeavtal.
Det är den första handlingen som räknas , för att sedan se om det går att manipulera Esbjörn - att forma honom utefter sin (bedragarens) egen vilja. Det har ju lyckats att forma Esbjörn till att säga saker han inte vill.
Förlikningen var det enda papper han skrev på , eftersom det ger honom rätten att bli hörd utifrån sina första ord ..
- en eventuell försäljning .... inte att sälja och inte av Ebba hanterade "avtal".