Citat:
Ursprungligen postat av
-Info-
Det där är
lögner som redan debunkats i denna tråd. Det finns inga lik som rör på sig. Det är ren desinformation från den ryska trollfabriken. Det framgår tydligt i dessa videos, som tittat på dessa videosekvenser i detalj:
Videosekvens 1:
Slow motion:
https://www.youtube.com/watch?v=xkXcex2Id4M
Inverterade färger:
https://twitter.com/AuroraIntel/status/1510641101643919368
Videosekvens 2:
https://twitter.com/SPITFIREVA/status/1510650964293869583
Tänker faktiskt inte tro varken den ena eller andra trollfabriken. Ukraina håller på och beskyller ryssarna för en massa illdåd det inte det ligger i deras intresse att utföra - det är nog för mig att ta den sortens utspel med skepsis.
Särskilt när den sortens utspel direkt följs av vädjan om mer och bättre vapen eller som med Navalny - mer sanktioner. Hans kalsonger hann ju ta mig fan inte torka förrän USA krävde mer handelssanktioner. De där liken i områden hann i stället svalna fullständigt inmnan ukraina-journalister filmade dem.
Man skall faktiskt ta ALLA stridandes påståenden angående övergrepp eller segrar med skepsis i ett krig. Däremot - om man är riktigt intresserad så kan man ibland få en säkrare bild genom att följa efterspelet.
Tex vad gäller alla skjutningar på Maidan i Kiev 2014. Där gav efterspelet en ganska tydlig bild eftersom ukrainska myndigheter inte ens varit intresserade av vad som hände och vilka som var skyldiga.
Allmänt sett om man nu skall betrakta Putin-troll visavi Nato-troll här på flashback lite von oben så kan man allmänt säga att förstånds- och argumentations-nivån hos Nato-trollen är lite lägre medan rasist och folkhatsnivån hos Putin-trollen är lägre. För att man inte direkt avvisar ryssmedias dementier av massakrer på civila tolkar vissa dumskallar som att men tror på dem blint.