Citat:
Ursprungligen postat av
oresundsbroen
Det finns inget som tyder på att C någonsin skulle åka ur riksdagen. Så riksdagsarvode kommer man få fortsatt. Dessutom skulle C definitivt riskera åka ur om man aktivt gör upp med V. Inte många arvoden där inte.
Tror du en hel statsbudget bara innefattar LAS? Hur tjänar C på totalförbjud för vinster i välfärden samtidigt som dom får igenom en liten fjuttig LAS, som dessutom redan reformerats i och med att parterna gjort upp om ett nytt avtal?
Hela Centerpartiets grundidé går just ut på att man ska kunna göra vinster, även i offentlig sektor.
Börjar bli riktigt roligt att du kallade någon annan en trög åsna.
Man får färre platser vid grytorna om 7% vid ordinarie val blir 5% vid ett extraval..
Du förstod ej det där med grodan kokas. Chock. Väljare glömmer på 4 år. 2026 känns det troligen rimligt att v o c budgetsamarbetar. Dessutom skiter nog väldigt många av deras väljare i det. Kvinnor i storstad är numera bådas största väljargrupp.
Nej, jag vet att det finns fler saker i en budget. Men du frågade om ett exempel zzz