Ja, man skull nästan kunna tro det!
By the way: Enligt officiella ryska siffror, så man får ta det med en nypa salt så
ökar det ryska folket stöd för Putlers storinvasion av Ukraina, (83%). Nu är jag, iof, inte helt förbluffad över det. För att en cancersvultst skall kunna överleva och försöka expandera, så kan inte mer än 10 procent i den utgöras av friska celler.
Man måste komma ihåg att den ryska, kulturella hjärntvätten har hållit på sedan, åtminstone, Ivan den förskräckliges dagar, ksnske ända sedan byhålan Moskva började samarbeta med mongolhorden och lärde sig att strida och tänka som de, tills det gått så långt att Moskvastaten kunde besegra mongolerna med deras egen strategi och tankesätt.
Det rör sig alltså inte, i det stora, om gener utan
memer, ett kulturellt arv som förs vidare mellan generationerna och som kan förstärkas av historiska händelser. Ett exempel på detta är operation Barbarossa, som dock, ytterst, möjliggjordes av pakten mellan Hitler och Stalin. Annars så hade Hitler inte vågat angripa Polen, för då hade han riskerat ett tvåfrontskrig.