Citat:
Ursprungligen postat av
epadator
Han mördade alltså 2 st äldre kvinnor medelst yxa. Precis som Raskolnikov i Brott och Straff. Har han inspirerats av boken?
Citat:
Ursprungligen postat av
Nestor X
Så Fabian skulle ha läst Dostojevskijs fiktiva roman Brott och straff? Grovt brutalt våld riktat mot försvarslösa kvinnor händer alltför ofta världen över. Tycker morden på Latinskolan påminner mer om dubbelmorden på Ikea Västerås 2015.
I Brott och Straff var det en äldre kvinna som var en gniden pantlånare Raskolnikov slog ihjäl för att komma över hennes pengar. Dessutom mördade han hennes halvsyster som bevittnat mordet.
Fabian saknar ekonomiskt motiv utan var av någon anledning så rasande att han gick "all out" över två oskyldiga kvinnor.
Kanske följde han Cajsa Wargs råd "Man tager vad man haver" när han beväpnade sig.
Om man läser mellan raderna bland det han skrev på sina sociala medier, så pekar mycket mot att han gillar den typen av böcker, så det är möjligt. Blev själv förvånad över vissa referenser och citat han lagt upp, då det inte kändes som något en helt normal 18-åring skulle lägga sin tid på.