2022-03-25, 23:40
  #102793
Medlem
Arnstads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sektledarenII
Du uppfattar dig själv som neutral?

Nej. Inte alls. Hur så?
Citera
2022-03-25, 23:40
  #102794
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Röda Armén verkar ha avslutat sina försök att uppfostra befolkningen i Kherson också. Nu sjunger de Bayraktar låten helt öppet och ryssarna står en bra bit bort. Hoppas de bara lämnar staden så att den inte raseras också.

https://twitter.com/SamriBackup/status/1507478534557777922

Det är krig på ett sätt vi inte har sett sedan Vietnam.

Alla kan se vad som händer, och anfallarnas moral sjunker i botten.

Det är den uppkopplade generationens krig.
Citera
2022-03-25, 23:40
  #102795
Medlem
Nattens pro-Rysk, Ryska rapport med spekulationer om framtiden: http://thesaker.is/one-month-into-the-russian-special-operation-in-the-ukraine/

Intressanta punkter:
* Framåtmatar underhållstjänst för framtida operationer
* Koncentrerar Nationalgardstrupper mot Azov-bataljonen i Mariupol samt den Ukrainska armens kärna i sydfronten (80k gissningsvis reducerad till 40-60k).
* Utvecklar kontrollen över den civila administrationen i ockuperade områden.

Karta över områden som den Ryska staten påstås anse sig ha officiell kontroll över (legala konsekvenser):
http://dxczjjuegupb.cloudfront.net/wp-content/uploads/2022/03/Selection_239.jpg

Karta över Rysk de facto kontroll (vapenkontroll):
http://dxczjjuegupb.cloudfront.net/wp-content/uploads/2022/03/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-24-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0.jpg

Karta med spekulationer över nästa vecka-månads anfallsmål:
http://dxczjjuegupb.cloudfront.net/wp-content/uploads/2022/03/Radovka-24-March-768x501.jpg

2. Färdigflashbackat!
Citera
2022-03-25, 23:40
  #102796
Medlem
Termos99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Vad vill du med detta? Vet du inte hur många resolutioner som det röstats om som inte betyder ett skit?. Det jag syftade på var hur de världsekonomiska systemens sammansättning är på väg att ändras i grunden. Inte någon resolution som inte betyder något i sak.

Du skrev att det mest är västvärlden som tagit avstånd och det stämmer inte.
Citera
2022-03-25, 23:41
  #102797
Medlem
Agent.Provocateurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fricky
När kan man förvänta sig att Sverige och Finland är med i NATO?

Innan midsommar?

(Om man utgår från att säkerhetshotet från Ryssland inte kommer minskas)

Gärna igår! Snygg, ny ava Fricky.
Citera
2022-03-25, 23:42
  #102798
Medlem
En till Rysk General har stupat. Denna gånger är det Yakov Rezantsev som sade att den speciella operationen skulle vara över efter ett par timmar.
Ser ut som att den speciella operationen tog slut på han istället.

https://updatesplug.com/top-russian-commander-who-bragged-the-war-would-be-over-in-a-few-hours-is-killed-in-ukrainian-strike /
Citera
2022-03-25, 23:42
  #102799
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Det blir säkert en hel del bekymmer framöver. På slagfältet kan man nog räkna med att ryssarna tar hem det hela. Levnadsstandarden kommer säkert sänkas, men då främst för den nya klassen i storstäderna. Det stora flertalet kommer säkert ha det ungefär lika eländigt som idag, kanske lite sämre.

För egen del tror jag att vi i västvärlden kommer att få ta stora kostnader för våra ledares oöverlagda beslut som riktats mot Ryssland, alltså att vi kommer att få känna av följderna hårdare än ryssarna. Visst "avskydda av en stor del av världen", men det är främst västvärlden som tagit avstånd. Ryssland vänder sig nu till Kina och Indien samtidigt som man vänder sig bort från västvärlden. Latinamerika och Afrika står också fortfarande öppet för Ryssland.

Jag gissar att vi kommer få enormt större kostnader för energi, vilket kommer att leda till mycket stora kostnadsökningar på allt, kort sagt sämre konsumtionsutrymme. Man får vara glad så länge drivmedelspriserna ligger under femtiolappen per liter.

Kina är inte intresserade av att handla med Ryssland när det kommer till kritan, utan prioriterar handeln med väst.

https://www.sydsvenskan.se/2022-03-25/kina-stoppar-gasplaner-med-ryssland
Citera
2022-03-25, 23:43
  #102800
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vall370
En till Rysk General har stupat. Denna gånger är det Yakov Rezantsev som sade att den speciella operationen skulle vara över efter ett par timmar.
Ser ut som att den speciella operationen tog slut på han istället.

https://updatesplug.com/top-russian-commander-who-bragged-the-war-would-be-over-in-a-few-hours-is-killed-in-ukrainian-strike /

Nice, en död ryss är den bästa sorten!
Citera
2022-03-25, 23:43
  #102801
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fricky
När kan man förvänta sig att Sverige och Finland är med i NATO?

Innan midsommar?

(Om man utgår från att säkerhetshotet från Ryssland inte kommer minskas)

Inte alls säkert. På tidningarnas debattsida kommer redan förslag om att skära ner på försvaret nu när ryssarna är decimerade.
Citera
2022-03-25, 23:45
  #102802
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Putin är en särdeles mästerstrateg, varje drag är noga uträknat.

Man funderar lite kring hur planen kring brödköer och rena dödsmatcher över socker ser ut men har Putler sagt det så.

Alla konsekvenser av den vidriga invasionen är helt enligt plan!
Hade ryssar överlag inte varit ett så eftersatt och hjärntvättat folk så hade det handlat om enorma demonstrationer mot Putin.

Det verkar iaf som att långt över 200k ryssar med hjärna lyckats lämna landet.
Till de kvarvarandes stora förtret.. även om det kommer ta tid innan dom förstår.
Citera
2022-03-25, 23:46
  #102803
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Nu har Röda Armén det svettigt i Kherson haha. Ja om de inte flyr så blir de nog instängda och slaktade. Ser inte ut att finnas mer än en bro där.

https://twitter.com/ThomasVLinge/status/1507454401450893313

Låter Ukraina dem fly, eller sopar man mattan med det som är kvar för att de inte ska kunna använda det i andra delar av landet?
Citera
2022-03-25, 23:46
  #102804
Medlem
Frickys avatar
"Den ryska presidenten Vladimir Putin har under fredagen undertecknat en ny lag.

Publicering av "falsk" information om något av Rysslands ageranden utomlands kan innebära fängelsestraff, skriver The Guardian och hänvisar till AFP.

Den nya ryska lagen ska ge större räckvidd jämfört med den förra som enbart riktade in sig på information om den pågående invasionen och den ryska militären.

Enligt AFP kan "falsk" information som orsakar allvarliga konsekvenser innebära upp till 15 års fängelse."
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in