Citat:
Blev nyfiken och kollade nyhetsflödet, stor del av verksamheten har med Covid att göra som vi nu glömt bort, ser inte ut som någon höjdare att ligga och blöda i.
2022-03-10
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Rysslands invasion av Ukraina har satt Medicover under stark press då vårdbolaget har fokus på Central- och Östeuropa och Ukraina är dess femte största marknad.
Det skriver Affärsvärlden i en analys.
Hela bolagets verksamhet i Ukraina är stängd sedan den 25 februari och även om ambitionen är att öppna igen så snart säkerhetsläget tillåter, vet ingen i dag när det kan ske.
Medicover väntas enligt tidningen också påverkas av att den höglönsamma verksamheten inom testning av covid-19 fasas ut under kommande år. Tjänster relaterade till covid-19 bidrog 2020 med motsvarande 1 miljard kronor i intäkter för Medicover och under 2021 steg den summan till 2,5 miljarder kronor. Framöver lär dock volymerna minska successivt då allt fler länder trappat ned restriktionerna.
"Medicover lär klara utmaningarna fint men vi ser ändå risk för fallande resultat kommande år. Då är frågan om nuvarande höga värdering kommer bestå. Även med generösa antaganden ser vi fortsatt nedsida och landar därför i ett säljråd på aktien", skriver Affärsvärlden.
