Citat:
Ursprungligen postat av
SAIVON
Det jag gör representerar mina intressen mer än mina konstnärliga uttryck lika lite som Flashback speglar min personlighet i de vinklingar folk gör.
Jag vill hävda att man definitivt visar sina intressen på Pinterest etc. Däremot är inte några avtryck som otroligt många gör, huvudsakliga skäl till det någon gör. Killen är uppenbart höger, intresserad av mat och träning förutom intressen av att skriva och teckna. Han ser någon symbolik i Boys don't cry. Kanske namnet. Folk hävdar att han var gay. Kanske. Men i kombination med behovet av att visa styrka och visa att han inte längre är liten och svag och karaten, kan det röra sig om övergrepp. Sedan gillar man såklart en mängd filmer och berörs av ämnen om man har empatisk förmåga. Allt behöver inte spegla personen. Men det kan vara att stora starka pojkar inte gråter. Ingen kan skada dem de är osårbara.
Eller så gjorde de ett grupparbete på svenskan om Boys don't cry till vilket han sparade vissa bilder, och ett arbete om olika grupperingars syn på islamiseringen på samhällskunskapen till vilket han sparade bilder. Glöm inte att det är en inkluderande skola.
Ser i alla fall inget på pinterest som säger något om hans sexualitet eller högerextrema åsikter. Möjligen anar jag lite vänstervibbar.