Citat:
Ursprungligen postat av
yokisuci
Absolut, klart de inte gör. Deras raketer som de skickar över städer är bara ett tecken på Rysslands fantastiska godhet och ruinerna därefter enbart rena kärleksförklaringar.
De här raketerna som Ivan slänger till höger och vänster över ukrainska bostadsområden är faktiskt ganska intressanta:
För nu på sistone har ryssarna tydligen blivit tvungna att plocka fram
45+ år gamla Sovjetpjäser, och det händer även att de skjuter iväg enstaka halvfärdiga prototyper (som givetvis tolkades som ett tecken på femdimensionellt schack matt av rysstrollen i
(FB) Putin avlossade för första gången ostoppbar hypersonisk missil (Kinzhal'- or Dagger) 
). Putin-drängarna har helt enkelt inget annat att skjuta med.
För faktum kvarstår:
Så här beter sig inte en funktionellt utrustad, förberedd och kapabel armé!
Det verkar mer handla om desperata pantlånare som stoppar
precis allt de hittar i avfyrningsröret? Att ryssarna är på väg att få slut på krigsmateriel, förnödenheter och support får nog ställas
bortom allt rimligt tvivel när de skickar ut otränade lumpenrekryter i strid (f.ö.
något som är olagligt i Ryssland...)
med gevär från 1800-talet:
https://www.understandingwar.org/backgrounder/russian-offensive-campaign-assessment-march-21
Citat:
Local social media imagery depicted new conscripts equipped with the Mosin-Nagant bolt action rifle—which has not been produced since 1973 and was first produced in 1891.
Det kommer bli en
dyrköpt åktur för Ryssland, det här...