Citat:
Ursprungligen postat av
rrpiper
Men herrejävlar. Kan du inte bara använda vanliga argument för att backa upp dina åsikter? Nu måste jag läsa en bok om covid 19 som svar på frågan jag ställde. Inget vettig männsika köper ert trams. Jag skriver ert eftersom svar hela tiden uteblir när jag ställer frågor och det går som en röd tråd bland de som tycker att Ryssland framställs felaktigt. Frågan var alltså om det är Natos expansion som retat upp Putin som du verkar påskina, varför anger inte Putin själv att det är orsaken till kriget? Ditt svar var bedrövligt dåligt.
Natos expansion är bara 1 av flera anledningar vad jag har har läst!/ hört översättas.
I ett tal som översattes vid nyår vill jag minas tog han upp att Ukraina var en röd linje som Nato inte får passera då han fruktade att de kunde placera ut en ny typ av vapen som hade en hastighet och räckvidd för att nå Moskva utan att deras försvars system hade möjlighet till att skydda dem.
Har inte länk till detta då det är flera månader sedan jag läste om det.
Separatisterna i östra Ukraina är endast argument för hävda sin rätt till militär operation.
Ett annat argument är att revolten 2014 som iscensattes av CIA, då Rysslands inflytande försvann från Ukraina. Jag är dock osäker på om han tagit upp de sprängda labben tidigare eller om det är något nytt som har uppdagats! Stämmer detta är det ett allvarligt brott mot mänskligheten, och rättfärdigar ett angrepp anser jag. Skall bli intressant o se vad det finns för bevis som tas fram.
Så svaret på din fråga är många och har sedan ett decennium varnats för vad jag vet.