2022-03-20, 13:04
  #94069
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ABljuger
NATO länder (utom USA och Turkiet kanske) verkar vara ett stort skämt...

Frankrike:
Ledamöter från det franska parlamentet sa att den ammunition som för närvarande finns i arméns depåer bara skulle räcka "för fyra dagar av intensiv konflikt." (Figaro.)
I ett brev till försvarsministern, Florence Parley, betonade parlamentsledamöterna Julien Aubert, Bernard Bouley, Claude de Gane och Lawrence Trastour-Isnar att Frankrike är uppenbart oförberedd på en storkonflikt.

Tyskland:
Tysklands försvarsminister Christine Lambrecht sa att Bundeswehr redan hade uttömt möjligheten att leverera vapen från sina lager.
Hon gjorde detta uttalande under en intervju med Deutschlandfunk radio, rapporterar defence24. Enligt henne analyseras fortfarande ytterligare alternativ för överföring av vapen, som fortfarande kan överföras från lagringsbaser.



Det pågår för närvarande samtal i den tyska regeringen om köp av vapen till Ukraina.

Leveransen av 2 700 luftvärnsmissiler från lagren i fd Tyska demokratiska republiken har också tillkännagivits. Enligt tidningen "Welt am Sonntag" har bara 500 av dessa missiler nått Ukraina hittills.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-03-19/minister-obrony-niemiec-mozliwosci-dostarczania-broni-przez-bundeswehre-ukrainie-wyczerpaly-sie/?ref=kafle
Citera
2022-03-20, 13:05
  #94070
Bannlyst
En tillfångatagen soldat från den 58:e motoriserade infanteribrigaden i Ukrainas väpnade styrkor talar om det bedrövliga tillståndet för de ukrainska enheterna.
"Kommandot lämnade oss. Vi bodde i ett potatislager, lokalbefolkningen kom med mat till oss. Det fanns bara två BRDMs i enheten och två tankar, den ena ville inte starta, den andra sköt knappt. De slogs ut nästan omedelbart," säger kontraktssoldaten.
"Jag såg på internet att den ukrainska armén besegrar alla. Efter den här striden är jag inte säker."

https://t.me/RVvoenkor/4386
Citera
2022-03-20, 13:05
  #94071
Medlem
Sgt.Blands avatar
Denna slakten på Röda Armén ligger utmärkt på liveuamap öster om Kiev nu.

https://twitter.com/Armia_fm/status/1505467284361564160
Citera
2022-03-20, 13:05
  #94072
Medlem
Adiaphorouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Det tänket faller på sin orimlighet.
Vad är det som är så orimligt med det?
Citera
2022-03-20, 13:07
  #94073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pebbis
Skitsnack. Deras rostiga gamla kärnvapenmissiler är inget att oroa sig för. Putler med anhang har köpt yachter, palats och privata flygplan för pengarna (de som blir över när alla poliser som ska upprätthålla fasaden av att man som ryss tror sig bo i en stormakt). Resten rostar.
då får du komma med källa som bevisar motsatsen. tills dess håll trutn
Citera
2022-03-20, 13:07
  #94074
Medlem
Enligt sajten "MilitaryTech News" har Ukraina minerat kusten utanför Odessa. Minfältet lär också sträcka sig en bit öster från Odessa.

Hur många minor man förfogar över är okänt och om det är ett heltäckande försvar kan vi inte veta. Det visar bara att det finns en beredskap.

Men Odessa kan inte falla om inte Ryssland också kommer från land och där har offensiven råkat ut för flera bakslag. Det är tveksamt om man ens kan hålla vad FAN heter nu staden Cherson något?

Jag behöver en återställare.
Citera
2022-03-20, 13:07
  #94075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Letsdothisnow
Ukraina är inte med i NATO kamrat.
förnekar du att nato är inblandade i konflikten i ukraina?
Citera
2022-03-20, 13:08
  #94076
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kuluser
Vilket trams, om du resonerar så vad kallar du vår propaganda och likriktning i väst för?

Ja kamrat! Fakta är "trams"! Ja kamrat! Allt som inte stämmer med det politiskt korrekta (enl. putain) narrativet är NATO propaganda!

Det är vidare Zelenskys, och Ukrainas "fel" att putain "tvingades" genomföra sin "defensiva fredsbevarande försvarsinvasion" av Ukraina. Något krig finns överhuvudtaget inte, det har ju putain sagt!

Det var dessutom i rättan tid som putain "agerade" ty det låg ju i farans riktning att Ukraina hade invaderat ryssland och tagit över hela landet inom kort med sin överlägsna militär för det fall putain INTE hade genomfört sin "defensiva fredsbevarande försvarsinvasion"? Stämmer det med det kontemporära narrativet?

Att "ryssland" (i.e. putain) "känner sig hotat" är föga förvånande. Terror och våld är diktatorernas enda "verktyg". Diktatorer, såsom den barnamördande putain och lukashenko, kan inte tolerera någons rätt till självbestämmande, ty om deras "egna" folk fick sådana idéer så skulle dom sitta löst till (eller hänga från lyktstolpar).
Citera
2022-03-20, 13:08
  #94077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av reptileking
Jag tror inte de har trumf på hand i själva kriget. Ryssen blir väl grisigare med flygbombningar och artilleri mot civila allt eftersom utan att Ukraina kan stoppa det. Men hoppas. All rysk plåt som förstörs av granater är bra. Hoppas att sanktionerna sänker dem så de ger fan i att bygga nya vapen och ge sig på grannländer.
Puttler-Ryssland har väldigt stora problem.
Efter drygt 3 veckor har man inte intagit någon större Ukrainsk stad,
allt avancemang har uteblivit den senaste veckan,
Rysslands har förlorat en stor mängd materiel som de inte har kapacitet att ersätta,
britterna uppskattar att 7500 ryska soldater stupat (Ukraina påstår 14700) och om britterna har rätt borde det innebära 30000 sårade, så 20% av invasionsstyrkan är borta,
ryssarna har börjat gräva ner sig eftersom de kört fast,
logistiken på den ryska sidan har varit en katastrof,
Ukraina får enorma mängder materiel,
sanktionerna mot Ryssland kommer inte att börja hävas förrän efter ett fredsavtal
Citera
2022-03-20, 13:09
  #94078
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RyssKiller
källa på det med filmbevis och registreringsnummer på helikoptrarna?

tack!


ShariaInstructor angav ju källa.

Det kan vara felaktigt men helikoptrar kan ju skjutas ned utan att det fastnar på film.
Citera
2022-03-20, 13:09
  #94079
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Denna slakten på Röda Armén ligger utmärkt på liveuamap öster om Kiev nu.

https://twitter.com/Armia_fm/status/1505467284361564160
livemap, kan du länka något trovärdigare?
Citera
2022-03-20, 13:09
  #94080
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Hahaha. Ni och era "faktakollar". Ni är de mest patetiska, minst självständiga, minst nyfikna människor som någonsin har existerat. Jag vet inte om ni ens klarar av att torka er i arslet utan att nån sån här "expert" berättar för er att pappret inte är ryskt.

Patrick är där på plats, och han filmar och pratar med folk. Han kan vara precis vad eller vem fan som helst, men det är självklart intressant att se förstahandsbilder av vad som pågår. Det är helt ofattbart att du ser det som farligt att titta på filmer som inte är godkända av ditt sanningsministerium. Ni är fan inte kloka alltså. Ni är läskigt störda. Hur blev ni såna?
Vi får se om jag får behålla mitt inlägg den här gången, men: skit i dem. Den här tråden här blivit nästan oläslig pga. den sanslösa mängden shit-posting. Fåntrattar abound.

Givetvis är det välkommet med perspektiv. Och seriöst — 99 procent av alla svenskar har redan fått sin övertygelse inbankad. Inget kan ändra på det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in