2022-03-18, 16:58
  #90733
Medlem
Don.Cs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kuluser
Jag är rätt säker på att merparten av allt är ersatt av ryska system idag, det var målet med detta flygplan nämligen.

Elektronik fixar kina fint som snus.

Dom blev brända på förra nya kärran där USA stoppade motordetaljer, fransmännen var riktigt irriterade på jänkarna då.

Elektronik fixat Kina fint som snus enbart med utrustning och komponenter från väst
Citera
2022-03-18, 16:58
  #90734
Medlem
zergrushs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LudwigVon
Har det gjorts någon undersökning om antivaxare i större utsträckning är benägna att falla för ryskpropaganda?
Det är inte fråga om någon 'benägenhet'; det handlar om exakt samma människor:
https://www.politico.eu/article/antivax-conspiracy-lean-pro-kremlin-propaganda-ukraine/
Citat:
Anti-vax conspiracy groups lean into pro-Kremlin propaganda
Fringe groups across the EU and US have used the ongoing war to push falsehoods and misinformation about the West.
Citera
2022-03-18, 16:59
  #90735
Medlem
Sgt.Blands avatar
Stora ryska förluster vid slaget om Izyum.

https://twitter.com/_SkipperGrumpy/status/1504776759899795483
Citera
2022-03-18, 17:00
  #90736
Medlem
moment42s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Jag känner igen detta... Jag läste redan för ett par veckor sedan att Putin kommer göra så här. Dvs hämta folk från Krim som låtsas vara anhängare i en Putin-fientlig stad.

Och nu gör han det. Precis som de spådde.
Vi spår inte i varken tankräm eller hand egen lilla personliga kristall....Vi håller koll och hjälper den saten att sjunga ut de riktiga syftena.Aftersom att han tror att det fortfarande är 1984 så är vi bara ödmjuka i vårat tillvägagångssätt.Det är som att försöka få jehovas att förstå kol 14 när de på liv och död hävdar att det var vår herre som uppfann metoden.....metoden att se igenom hans agenda.Tyvärr blir detta mestadels sett som antingen skrämmande eller humor beroende på vilken sida av den sjunkande båten man står.Men....Remi är något som mr Putins kula missade när den förtäljde honom om framtiden
- https://www.youtube.com/watch?v=hCdpRV9tdR8&list=OLAK5uy_mug91Ew3YKUFXp5wO eFKayvtsdrg82U8s

ledsen för min hjälplösa svenska där
Citera
2022-03-18, 17:00
  #90737
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Måste vara. Nu plötsligt har globalisten Soros anlitat antiglobalister, nazister, judar, tjetjener och narkomaner i en kamp mot nazister, tjetjener och judar för globalism. Han har gjort det genom att få Ryssland att anfalla Ukraina på nåt extremt lurigt sätt.

Knappt man hänger med.

Det är bara de riktigt intelligenta som kan genomskåda detta.

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/qanon-trump-china-ukraine-code-b2039057.html?utm_term=Autofeed&utm_campaign=IndyU S&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#Echobox=164 7616980
Citera
2022-03-18, 17:01
  #90738
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RealTide
Fullt av?

Knappast, det är en handfull losers som skriver från sitt runkrum hemma hos mamma.

Hoppas du har rätt. Det är illa nog.
Citera
2022-03-18, 17:01
  #90739
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ravatos
Nu åker dom hem. De hittade inte åt Visby idag heller, trots ihärdigt letande.

https://www.flightradar24.com/SVF622/2b2df43c
De där planet e ute o flyger så där varje dag
Citera
2022-03-18, 17:02
  #90740
Medlem
Styrkelyftares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fricky
Putin använder ordet krig i talet.

Intressant, för det är ju enligt Putin bara en militär operation.

Jag reagerade också över språkbruket i talet. Uppenbarligen är det så att den som tror att Putin står i begrepp att ge upp, den tror fel. Det kommer nog bara bli värre framöver.

Putin håller inte heller på att bli avsatt som många felaktigt verkar tro i den här tråden. Jag läste t.ex. att många ryska medborgare, bosatta i Ukraina sedan många år, har det svårt att övertyga sina egna familjer i Ryssland om att Putins styrkor attackerar den ukrainska civilbefolkningen. Jag har en rysk kollega som med egna ord berättade om ett samtal med sin mor i Moskva. Mamman vägrade att tro honom. "Så skulle Putin aldrig göra".

Mer vapen och militärt stöd till Ukraina – samt hårdare sanktioner som får den ryska ekonomin på knä – det är vad som krävs.
__________________
Senast redigerad av Styrkelyftare 2022-03-18 kl. 17:16.
Citera
2022-03-18, 17:02
  #90741
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Betongbaletten
Ah, så klart. Kvar i Ryssland har dom asmycket high-tech-utrustning, inklusive fordon som inte går sönder.
Sen, när Ukraina förstört allt mög och dödat alla fjuniga värnpliktiga, kommer Putin att skicka in den riktiga utrustningen och supersoldaterna. Fatta vad snopna alla bögnazistjudar kommer bli!!!1

När tror du som skicklig analytiker att detta sker? Blir det innan sommaren? Nästa år?
Det är säkert fjuniga pojkar som skjuter kryssningsrobotar från fartyg i svarta havet och bombar skiten ur flygplanshangarer på liviv flygplats och träningsbas för nato 80 mil bort.
Citera
2022-03-18, 17:03
  #90742
Medlem
hashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Stora ryska förluster vid slaget om Izyum.

https://twitter.com/_SkipperGrumpy/status/1504776759899795483

Härligt med denna typen av rapporter, död åt ryss-svinen!
Citera
2022-03-18, 17:04
  #90743
Medlem
CNN och andra amerikanska medier vägrar visa Putins tal på fotbollsstadium. Går inte ihop med bilden av en djävul som man bygger upp att visa folkmassor som jublar när han talar.

Putin gav förresten ett rätt samlat intryck. Inte de där lite oroväckande utfallen som han kom med bakom sitt skrivbord för någon dag sedan. Har nog sjunkit in att det här kriget blir en seg historia.
Såg frisk ut också, bara lite Covid-fet.
Citera
2022-03-18, 17:04
  #90744
Medlem
Betongbalettens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Måste vara. Nu plötsligt har globalisten Soros anlitat antiglobalister, nazister, judar, tjetjener och narkomaner i en kamp mot nazister, tjetjener och judar för globalism. Han har gjort det genom att få Ryssland att anfalla Ukraina på nåt extremt lurigt sätt.

Knappt man hänger med.

Lägg till en ytterligare dimension: överintelligente Putin har givetvis genomskådat alltihop. Utan att någon förstod hur kommer invasionen sluta med att Ryssland, Belarus, Iran, Syrien, Nordkorea och Eritrea bli världens ekonomiska nav - med Putin som Världspresident.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in