Citat:
Ursprungligen postat av
HenrikN96
Är det någon grej de gjort Claes och Marianne att de ska vara totalt värdelösa eller är de i grund och botten bara dumma? De, i synnerhet Marianne, ser bara allmänt förvirrade ut hela tiden och kan knappt svara på nån fråga. Det är ju inte ens spännande att titta på när de tävlar. Krävs det inte någon form av IQ för att vara med i programmet eller går man bara efter hur känd man är/varit?
Marianne verkar knappt vara medvetande hälften av gångerna hon syns i rutan men Claes tycker jag inte alls gör bort sig. Han kan mycket och ofta rätt obskyra saker också, som någon hästhoppares fru osv, men tyvärr hamnar han ofta lite lite snett eller har det bara på tungan (t. Ex metronom där de snöade in sig på mentometer trots att Claes sa att det var fel).
Men du begriper väl också att deltagarna i Alla mot Alla inte är handplockade för att nå så hög nivå som möjligt utan för stt skapa underhållning. Hälften av lagen kunde strukits direkt, de har inte en chans att ta sig till final. Eller du kanske tror att det är vm i frågesport de sysslar med och att deltagarna är där för sina bevisade framgångar inom denna typ av kunskapsuppvisninc? 😁
Det är snarare ett Let's Dance för frågesport där det alltid slängs in några stackare som bara ska göra bort sig.