Citat:
Ursprungligen postat av
shoottheelks
Du undear om jag mår bra? Jepp jag mår bra. Hur mår du som svamlar om Ryska troll
hela tiden?
Förstår ej varför du är förvånad, att luftvärn kan skjuta ned plan. Och tror att
nationaliteten har någon betydelse i det fallet.
Om Turkiet skickat in alla sina leoparder i Syrien. Och du hade gett 2000st pv-robot,
till kurderna så är utfallet kanska förutsägbart.
Ryska förlusterna av stridsfordon i U., är i direkt relation till storleken på konflikten.
Du skriver så osammanhängande, med motexempel som inte är motexempel mot argument etc, att jag funderade på om du var helt compos mentis.
De ryska förlusterna avseende stridsfordon är oerhört omfattande. Under hela kriget i Afghanistan förlorade Sovjet 147 stridsvagnar och ca 1 300 pansarskyttefordon/pansarbandvagnar. Det var alltså de samlade stridsfordonsförlusterna under tio års krig… Du gör med andra ord din okunnighet rätt uppenbar när du försöker avskriva de ryska fordonsförlusterna som något normalt.
Avseende luftvärn har det rätt så länge bland flygnördar ansetts att manpads knappast kan användas för att plocka ned high-performance-jets och är rätt skruttigt även för nivån därunder (som attackflygplan som inte är av det mest långsamma slaget). När man för några år sedan i Syrien plockade ned en SU-25 med en manpads så ansågs det vara en inte obetydlig sak. I Ukraina har det ryska frontflyget inte bara misslyckats med att etablera luftherravälde utan verkar även förlora inte bara SU-25or utan också betydligt mer avancerade flygplan som SU-30 och SU-34, mot ett luftvärn som mig veterligen haft inflöde utifrån enbart i form av lätt buret luftvärn. Inte så bra reklam för Ivan.
Jag tror världens inköpare av modern materiel noterar att den ryska materielen inte verkar hålla måttet på ett modernt slagfält. Inte för att den ryska industrin lär vara kapabel att exportera särskilt mycket nyproducerad militär materiel under överskådlig tid, men ändå. Jag är t.ex. övertygad om att Indien, lite stilla, inom en inte avlägsen framtid kommer att droppa Ryssland som samarbetspartner när det gäller utveckling av militär materiel och plocka in någon eller några andra, Frankrike är mitt stalltips. Vi lär väl få se vem som får rätt.