Citat:
Ursprungligen postat av
InteAntiVaxxer
Du skrev att den principen tjänat världen sedan 1945, vilket betyder att du bortser från USAs agerande. Varför gäller inte principen USA?
Principen
har tjänat världen väl. Att stater har brutit mot den då och då förändrar inte det faktumet. Precis som USA fick en näsbränna i Irak behöver Ryssland få en näsbränna i Ukraina. Det borde du också kunna hålla med om.
Citat:
Det komiska var att du skrev Ryssland men likagärna kunnat beskriva USA. Men rysshetsarna har inga problem med amerikanerna. Det är dubbelmoral.
Om du kikar på min posthistorik så ser du att jag har skrivit flera inlägg som likställer Rysslands angrepp på Ukraina med USAs invasion av Irak. Om du hade varit gammal nog att minnas det så hade du vetat att USA fick enorma lass med kritik för sin irakiska invasion. Att kritiken ändå blev mindre än vad Ryssland möter nu beror dels på att USA är rikare och mäktigare (såklart) men också på att Irak var en pariastat utan vänner i världen. Men den generella principen är helt och hållet den samma. Där är vi överens.