Citat:
Ursprungligen postat av
ModeratSkeppet
Ukrainas armé är redan tränad och utrustad av NATO, banden blir bara starkare över tid.
Rent diplomatiskt innebär det att Ukraina successivt får ett allt starkare stöd till att lösa ockupationerna till sin fördel.
Och? Även om Ukrainas armé med vapen inköpta från väst skulle ta tillbaka Krim så skulle inte det innebära att gränstvisten var löst på ett sådant sätt att Ukraina skulle kunna bli Natomedlem. För ett medlemskap kräver att Ukraina erkänner Rysslands gränser och att Ryssland erkänner Ukrainas gränser.
Det finns ju faktiskt danskar som vill ha tillbaka Skåne. Sverige kanske ska anfalla Danmark? Jag menar, det finns ju en risk att Danmark nån gång i framtiden får en regering som kan vara intresserad av att ta tillbaka Skåne.
Om alla länder skulle börja ta hypotetiska scenarier om framtida hot på allvar och börja anfalla grannarna i preventivt syfte så är det lika bra att starta ett globalt kärnvapenkrig på en gång och göra pinan kort för mänskligheten.