2022-03-11, 09:11
  #73585
Medlem
Massmedias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zwensson
Ett evigt tjat om kvinnor o barn här. Är det hemskare när dom dör än när en vuxen man dör?

Rent humanitärt och traditionellt brukar man anse det. Det finns ju en anledning till att man säger "Kvinnor och barn först".

Tror att det bottnar i att de flesta anser att barn är sköra och oskyldiga och bör skyddas, samt att kvinnor är de som tar hand om barnen och även föder nya barn.

Män anses (idag mest av högerextrema krafter) som de som strider och därmed kan ta förluster.
Citera
2022-03-11, 09:12
  #73586
Medlem
zergrushs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shoottheelks
Har du studerat rysslands förmåga till raketproduction?
Den kan jag börja lita på efter att de lyckats tanka sina konvojer som har haft soppatorsk i de ukrainska skogarna i över en vecka snart.
https://slate.com/news-and-politics/2022/02/no-youre-not-imagining-it-russias-army-is-inept.html
Citat:
No, You’re Not Imagining It: Russia’s Army Is Inept
Citera
2022-03-11, 09:12
  #73587
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FFL96
Börjar likna Stalingrad -42. Ryssen gör som nassen, bombar skiten ur allt och alla i städerna, helt urskiljningslöst, dom fattar inte att för varje död kvinna eller barn så får dom ytterligare en arvsfiende som aldrig kommer låta sig kuvas.
Hade tyskarna tagit Stalingrad och Moskva hade vi kanske sluppit det här kriget i dag. Tänk på det. Dessutom var sovjeterna inte speciellt kramgoa heller. Och Stalingrad var framför allt en industristad.
Citera
2022-03-11, 09:13
  #73588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Massmedia
Namnberedningen i Stockholm ska träffast på måndag och ta ställning till att ändra namnet på den gata som Rysslands ambassad ligger vid.

Nuvarande namn är Gjörwellsgatan, efter en arkitekt (Carl Christoffer Gjörwell den yngre) som levde på 1700-talet och sannolikt inte är speciellt känd bland svenskarna. Han kan givetvis få en annan, ny, gata uppkallad efter sig.

Det vore en riktig näsbränna mot ryssarna att ändra namnet på gatan till något som uppmärksammar Ukraina. Likande ändringar har företagits på flera ställen i Europa. Förslag är exempelvis "Det Fria Ukrainas gata", eller "Zelenskygatan" eller liknande. En mycket bra ide.

Det är en början de borde även anordna evenemang under prideveckan i parken bredvid ambassaden och leda prideparaden förbi den.

Vi minns ju hur ambassadören höll på att få hjärnblödning när nån lustigkurre målade ett övergångsställe som en regnbågsflagga.
Citera
2022-03-11, 09:13
  #73589
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Det blir bara bättre och bättre
Så Ryssland har guld i USA, som USA låser?

Jag antar att det guldet övergår i amerikansk ägo utan större diskussioner?

Det vore kul att se en preliminär lista på alla värden som Ryssland objektivt förlorar just nu.


Jag vet inte. Det är väl bara "frozen" men om ryssen nationaliserar donken kan de väl rimligen glöma att få tillbaka pengarna?
Har Putte gett upp allt hopp totalt?
Citera
2022-03-11, 09:13
  #73590
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Vapen, minor, sprängämnen och annat kul kommer såklart att läcka från Ukraina.
Vi kan ju räkna med intensiv svarthandel också.
Att anmäla sig som "frivillig autonom", gå in i Ukraina och plocka ihop säljbara grejer, kommer inte att vara jättesvårt. Man kan ju också kapa en transport, stjäla en lastbil osv.
I det kaos som kommer att uppstå i Ukraina, är möjligheterna oändliga.....
Som sagt var, det blir Irak 5.0.
Destabilisering är bara förnamnet......
Jag tror att destabilisering är en stor anledning till Västs snabba agerande, med sanktioner osv
Om det är något som politiker hatar, är det oväntad irriterande instabilitet.


Skulle varit kul o komma över nån bra pistol. I USA finns flera stater där man kan gå runt med pistol när man är ute o shoppar. Här i Sverige är det bara de kriminella som får ha vapen.
Citera
2022-03-11, 09:14
  #73591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Trump var uppenbart Putins 'nyttiga idiot' utan att själv förstå detta

Former national security adviser John Bolton said Wednesday that one of the reasons that Russian President Vladimir Putin did not move to invade Ukraine during former President Trump's term in office was that he saw "Trump doing a lot of his work for him."

https://thehill.com/homenews/administration/597523-bolton-putin-saw-trump-doing-a-lot-of-his-work-for-him

John Bolton: Putin was 'waiting' for possible US withdrawal from NATO

https://thehill.com/homenews/administration/596985-john-bolton-putin-was-waiting-for-possible-us-withdrawal-from-nato

Det dessa Trumphatare inte fattar är att Trump lurade brallorna av Putler, han ville få Putler att tro att USA skulle dra sig ur Nato och att väst är rejält söndersplittrade, Putler gick på det och klev rakt in i fällan.
Tyvärr kommer Kineserna bli de stora vinnarna, dom kommer slakta ryssarnas industrier och göra ryssland till en lydstat.
Citera
2022-03-11, 09:15
  #73592
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalle632
Jag vet inte. Det är väl bara "frozen" men om ryssen nationaliserar donken kan de väl rimligen glöma att få tillbaka pengarna?
Har Putte gett upp allt hopp totalt?

"Frozen" övergår nog till "stolen" ganska smidigt
Citera
2022-03-11, 09:16
  #73593
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zwensson
Ett evigt tjat om kvinnor o barn här. Är det hemskare när dom dör än när en vuxen man dör?

Absolut, är du helt dum i huvudet? Barn är helt oskyldiga och har ingen delaktighet i det här kriget. Jävla planta!
Citera
2022-03-11, 09:16
  #73594
Medlem
Lite för n som har fastnat i den ukrainska leran.

Leran har ställt till bekymmer för tyskarna under ww2.

https://www.reddit.com/r/interestingasfuck/comments/tb5njc/column_of_tanks_drove_close_by_the_river_and_all/?utm_medium=android_app&utm_source=share
Citera
2022-03-11, 09:17
  #73595
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FFL96
Det dessa Trumphatare inte fattar är att Trump lurade brallorna av Putler, han ville få Putler att tro att USA skulle dra sig ur Nato och att väst är rejält söndersplittrade, Putler gick på det och klev rakt in i fällan.
Tyvärr kommer Kineserna bli de stora vinnarna, dom kommer slakta ryssarnas industrier och göra ryssland till en lydstat.
John Bolton ingick i Trumadministrationen så han blev lurad också i så fall.
Citera
2022-03-11, 09:17
  #73596
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PK-befriad
Ja men gott om ryssar har attackerats av paramilitärerna tidigare. Konflikten började inte nu 2022. Det finns även andra inblandade intressenter.

Detta klipp kanske kan öppna lite nya perspektiv:

You’ve Been LIED To About Why Ukraine War Began
https://www.youtube.com/watch?v=CxMVcrvtqqs

Ryssland har ingen rätt att lägga sig i Ukrainas inre angelägenheter genom att attackera med militär och döda civila.

Ryssland uppträder barbariskt och tar sig friheter som strider mot folkrätten.

Att Ryssland har gjort fel tidigare betyder inte att man har rätt att fortsätta göra fel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in