Citat:
Ursprungligen postat av
Regnpojken
Ponera att man skulle ha begått övergrepp, tror du Krim och seperatisterna i Donbass ligger bakom dessa?
Tycker du själv att det var legitimt när Ryssland gick in i Krim 2014?
Ryssarna vär väl rädda att Krim riskerade bli en NATO flottbas istället för en rysk.
I en rosa fluffig värld borde alla länder vara som Sverige men tyvärr är vi snarare ett undantag. Länder, speciellt sådana som Ukraina där Stalin ritat gränserna och föst ihop olika folkgrupper så blir det ofta övergrepp från de som har övertag.
På det geopolitiska området så har de tre stormakterna tagit sig rätten att köra över andra länder. T ex Cubakrisen när Sovjet ville ha missiler på Kuba. USA blev vansinniga och Kuba var det ingen som frågade vad de tyckte, helt och hållet en uppgörelse mellan USA och Sovjet.
Detta vi nu ser i Ukraina är en klar parallell. USAs sprattelgubbe i Ukraina vill bli med i Nato och placera Nato i knät på Ryssland. Ryssland känner sig överkörda av Natos expansion (som bryter mot vad som sas när Warsawapakten upplöstes) och har nu av USA tvingats sätta ned foten.
Alltså fel av Ukraina att plåga Donbass, fel av Putin att gå in i övriga Ukraina. Fel av USA att expandera Nato, Fel av Europa att underordna sig USA och skrota Nordstream 2 som man nyss var helt överens om att nyttja och närma sig Ryssland.
EU bygget var i grunden en idé om att nära ekonomiska band är en garanti för att slippa krig då det gör alla till förlorare. Nu ska man på USAs order klippa alla band till Ryssland, hur bra är det på en skala?