Citat:
Ursprungligen postat av
pellevin11
Varför tar du inte emot dessa kvinnor i ditt eget hem då? Bara åk hem till denne Peter och erbjud dig att ta hand om hans kvinnor och barn.
Eller duger det kanske bara med en 16-årig gosse från kriget i din egen säng?

Det är väldigt märkligt att män som aldrig hjälpt oss kvinnor i Sverige, tror att det är kvinnor som står i skuld till dem.
Och otroligt märkligt att det automatiskt ska ses normalt för dem att kunna utnyttja kvinnor som flyr från krig.
Som vi redan konstaterat gick jag ut med kökskniv när en potentiellt farlig människa som var pistolbeväpnad och hotat, för att ta någon ifrån personen utan att veta om denne skulle dyka upp.
Det var vad jag gjorde. Ingenting annat än att kämpa på.
Men det duger måhända inte för dig att ifrågasätta män från andra länder och deras förehavanden mot svenska kvinnor? Jag minns väl hur ni på Flashback höll på och jag möter många fega människor fortfarande som tror att de är tuffare än vad jag är.
Under flyktingkrisen var jag även perfekt fungerande jourhem.
Ni är absolut välkomna att kontakta socialtjänsten och påpeka fakta och rekommendera mig om ni önskar att jag ska uppfostra fler barn i mitt hems trygga sfär, men jag själv ämnar inte att erbjuda mig som jourhem.