2022-03-05, 21:07
  #58417
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ABljuger
Dåliga nyheter.
Israels premierminister var i Moskva idag. Pratade med putleridioten. Efter detta sa han att alla israeler ska lämna RU omedelbart och flög vidare till Tyskland.

Leker kremlråttan med "röda knappen" på fullt allvar nu???

Om han trycker på röda knappen så spelar det ingen roll var i världen folk befinner sig alla kommer förintas.
Citera
2022-03-05, 21:08
  #58418
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Harald.Guldhatt
Påverkar din frukost Rysslands säkerhet och maktbalansen med USA? I så fall tycker jag det är rimligt att du tar in eventuella synpunkter från Kreml.

Det kanske den gör. Om vi vänder på frågan - vilka frågor menar du att Ryssland ska fråga västvärlden om tillstånd om? Eller är det bara Ryssland som får agera som en suverän stat?

"Dampbarn som måste behandlas lågaffektivt" använde någon i ett tidigare inlägg, och det verkar ju bevisligen som att du håller med. Jag tycker å andra sidan att Rysslands nationella ADHD till trots så får de ta och acceptera att andra länder inte bara är suveräna och själva bestämmer vilka relationer de vill ha, utan att Ryssland är så totalt värdelöst som partner att de flesta länder som vill utvecklas helst vill utvecklas bort ifrån Ryssland.
Citera
2022-03-05, 21:08
  #58419
Medlem
Om också Ukrainas flygvapen har gjort förluster idag eller igår så är det ett tecken på att flygvapnet finns.
Jag tror att Ukraina är smart och sparar sina drönare. Sätter in dom till speciella situationer.

Om det är sanning att Ryssland förlorat upp till 9 stridsflyg inklusive helikoptrar på 2 dagar så är det en militär katastrof. Detta krig liknar inga andra med så stora förluster.

Dagarna går och Ryssland kör fast. Hur blir det nu med priserna i Ryssland när rubeln är en skräpvaluta? Kommer lönerna att räcka till mer än enkel mat och vodka?
Citera
2022-03-05, 21:08
  #58420
Medlem
Att putler är sinnesjuk bekräftar faktum att det inte kom en enda skott/bomb/rakett mot Kyjivs centrum.
Vet ni varför?
Ja, idioten drömmer om firande med en "befrielseparad" med rysk militärteknik på Khreshchatyk...
Citera
2022-03-05, 21:08
  #58421
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kimma7
Den största uppviglaren till krig är Zelensky. Hur många gånger har han krävt ett stängt luftrum nu? Vad är det han inte förstår? Går NATO med på att stänga luftrummet så har vi ett kärnvapenkrig. Är Zelensky helt jävla dum i huvudet eller? Han hade sin chans att gå med i NATO innan men tog inte den chansen och får nu stå sitt kast.

Du är verkar vara kraftigt förståndshandikappad. Självklart begär Zelenskyj att Nato ska stänga det ukrainska luftrummet för ryska naziterrorister. Om det då blir ett kärnvapenkrig så ligger hela ansvaret på Ryssland. Den som använder kärnvapen är självmordsbenägen och hade ändå använt kärnvapen förr eller senare.

Dessutom så är du fruktansvärt obildad och okunnig, det var inte Zelenskyj som hindrade Ukraina från att gå med i Nato. Det var Nato som hindrade Ukraina. Kan du inte ha ett rätt iaf?
Citera
2022-03-05, 21:08
  #58422
Medlem
Peter77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HurManVetInte
Snart sprider det sig till hela världen.

ALLA får betala för priset för det här kriget.

Vi behöver att Kina+Turkiet+Indien sätter press på Putin. Han kan liksom inte göra sig ovän med HELA världen. Trots hans kärnvapen.

Frågan är vad som händer då, om han skulle bli än mer trängd. Har en känsla att han inte backar oavsett vad. Han är nog ingen som tolererar att tappa ansiktet.

Omvälvande tider nu. Mycket står på spel och mycket kan hända. Om 20 år (om vi finns kvar då) kommer vi se tillbaka på denna tid som en av de mest obehagliga och oroliga.
Citera
2022-03-05, 21:09
  #58423
Medlem
Julskinkatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HurManVetInte
Snart sprider det sig till hela världen.

ALLA får betala för priset för det här kriget.

Vi behöver att Kina+Turkiet+Indien sätter press på Putin. Han kan liksom inte göra sig ovän med HELA världen. Trots hans kärnvapen.


Putin har redan kostat världen enorma summor. Börjar bli helt sjukt att vi alla ska betala för hans drömmar om storryssland.

1 dött Ukrainskt barn är redan mer värt än den där gamla KGBgrisen. Så det börjar bli ett stort minus nu.
Citera
2022-03-05, 21:09
  #58424
Medlem
Sgt.Blands avatar
Presskonferens med ryska POWs. De kör med det vanliga svamlet att de har blivit tvingade etc.

https://youtu.be/VSMufRqq9cA
Citera
2022-03-05, 21:09
  #58425
Medlem
analkings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HurManVetInte
Hur många stridsflyg har dom totalt? 90, 900 eller 9.000 eller ännu mer?
Det e psykologiskt mindre kul att flyga över ett område dær man riskerar att skjutas ned. Vacexempel på ena killen som var en militärhjälte från syrien. Där var enda hotet ett par is killar i en toyota pickup. Nu e det betydligt farligare
Citera
2022-03-05, 21:10
  #58426
Medlem
Felstavarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dream.71
Och hon i mitten har dom klippt och klistrat in...kan det bero på att bakgrunden är digital, dvs det är inte den verkliga bakgrunden utan ett slags filter?

Närbild på reflektionerna i tekannan. Stolarna runtom honom är tomma.

https://twitter.com/galitglockmn/status/1500191075411107846?s=20&t=cDbCTGslWc2WG_Zz1nJWoA

Belysningen stämmer inte heller sett till hur skuggan faller på Putin jämfört med hur den faller på kvinnorna i videon.

https://twitter.com/rotophonic/status/1500145586485411840?s=20&t=cDbCTGslWc2WG_Zz1nJWoA

De får bli bättre på videoeditering där nere i domedagsbunkern.
Citera
2022-03-05, 21:10
  #58427
Medlem
zergrushs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HurManVetInte
Om han trycker på röda knappen så spelar det ingen roll var i världen folk befinner sig alla kommer förintas.
Sådan här gråtmild dramatik är varken hjälpsam eller sann.
Någon handfull städer Putin stört sig på kommer möjligtvis försvinna, tillsammans med hela Ryssland som nation.

Idioterna vet att de själva är de som har allra mest att förlora på den där kollektivt självmord-manövern.
Citera
2022-03-05, 21:10
  #58428
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pettersson72
Han verkar mena de i Nordkorea 2 och Nordkorea 3 dvs Luhansk och Donetsk
Oh de 2 folkmordsrepublikerna vars ledare får Putin att framstå som okorrupt i jämförelse?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in