2022-03-05, 08:59
  #56029
Medlem
Onkel-Ben-nys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ElonRuskprick
Putin är en rånare som fokuserar på de områden i Ukraina där det finns naturgas, en simpel rånare som vill avlöna sina oligarker.
Ryssland har tillräckligt med naturgas som räcker och blir över. Du fattar ingenting av den här konflikten.
Citera
2022-03-05, 09:00
  #56030
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goosehunter
Lavrov har ingen veto att förhandla på egen hand. Hans ord är bara Putins vilja. Ingen mening att förhandla med någon annan än Putin själv.

Vi ska ju inte glömma att det är en fd. KGB-agent som anser att sovjets fall är den största geopolitiska katastrofen i modern tid som driver detta krig. Att resonera med honom och försöka få honom att se saker ur vårat perspektiv är väldigt svårt. Kanske rentav omöjligt? Våra vinningar är inte hans vinningar. Vi har ju medvetet valt att avskärma Ryssland från övriga Europa (med god hjälp av Ryssland själva.) Nu får vi skörda frukterna av denna behandling. Detta rättfärdigar inte något krig mot Ukraina. Inte mot något land. Men i framtiden finns två vägar att gå - att närma sig Ryssland. Eller att fortsätta behandla Ryssland som den fula ankungen med ständiga ryska aggressioner. Deras ständiga behov av att skrämmas och brösta upp sig bottnar ju i en känsla av att inte tillåtsas tillhöra övriga Europa på samma villkor som andra länder. Någonstans har vi också misslyckats. Hade jag varit statsminister i Sverige så hade det varit prio ett att ha en regelbunden, god relation med Putin. Löfven kunde ju knappt prata engelska. Så jag antar att hans möten med Putin har varit ytterst begränsade genom åren. Han påstod ju själv efter ena mötet runt 2019 att relationen mellan Ryssland och Sverige höll på att utvecklas och bli mindre frostig. Verkar inte som det fortsatt på den banan.

Citat:
Ursprungligen postat av DikT
Nej, det är ju egentligen inte alls det som är viktigt.

Putin har varit mycket tydlig med vad han vill. Han vill, så långt det är möjligt, återskapa så mycket han kan av det gamla Sovjetunionen. Det är hans övergripande mål och det är inget han hymlar med. Han säger det helt öppet.

Allt annan är ju brus och taffliga försök att rättfärdiga det han har bestämt sig för att göra oavsett.
Som t.ex:
- Ukraina utgör ett militärt hot mot Ryssland
- Ukraina styrs av nynazister
- Ukraina styrs av narkomaner
- Det pågår ett folkmord i Donbass
- Ukraina har inget rätt att existera som eget land
- Ukrainarna som inte stöttar Putin är hjärntvättade
- Ukraina hotar Rysslands existens
- Civila byggnader som skadas i Ukraina sprängs av ukrainare
- Osv osv osv
Inget av dessa styrks av oberoende fakta.
Vägrar man att se detta går det inte att ta en på allvar. Då är man nyttig idiot, troll eller fullfjädrad "Putinist".
Återskapa Sovjetunionen som den var innan WW2 har jag uppfattat vilket i stort sett motsvarsr det gamla Tsarimperiet.
Citera
2022-03-05, 09:00
  #56031
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trorjaefull
Vad kan det vara för plan som är i Ukraina nu? Man kan se det på flightradar24

Flightradar plockar val inte upp krigsflyg m.m?
Citera
2022-03-05, 09:00
  #56032
Medlem
RusImperias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Jag uppfattade inte vem som sköt. Ryssar?
Otroligt obehagligt. Men "two rounds" träffade väl inte västen? Rounds betyder väl magasin.. man joggar väl inte iväg efter två magasin i skyddsvästen ..
Hela gänget verkar ha haft osannolik tur.
Journalister är måltavlor i alla krig tyvärr..

"Two rounds" är alltså två kulor, inte två magasin. Likväl något som garanterat känns ordentligt ändå och lämnar fula märken.
Citera
2022-03-05, 09:00
  #56033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aribert
Du får skilja på Nato medlemmar och gränser. Ett Natoland som på egen hand startar krig mot ett annat land kan inte automatiskt påräkna hjälp från Nato.

Fast Ukraina har inte startat krig mot Ryssland.
Det dom gjorde va att utgöra ett hot mot Ryssland då dom ville gå med i Nato och enligt logiken härinne räcker det gott som skäl att göra dom till grus.
Vilket då blir exakt samma mellan Polen och Vitryssland nu. Då har polakerna full rätt och jämna Vitryssland med marken under samma premisser.
Citera
2022-03-05, 09:01
  #56034
Medlem
Men humanitära korridoree kom båda överens om iaf, sen kan jag inte veta exakt hur det har gått, men det var iaf ngt båda kunde komma överens....nu är det bara 2000 andra punkter typ att gå igenom innan fred råder


Citat:
Ursprungligen postat av popll
Ja jag förstår det, men då måste man tänka på folket. Att skapa humanitära korridorer är ett bra exempel. Han måste förhandla.
Citera
2022-03-05, 09:01
  #56035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Nej, inte alls så.
Om Ukraina går med i Nato, blir hotet mot Ryssland större. Nato har haft den här planen i många år och Ryssland har gjort invändningar.
Det handlar alltså inte om Rysslands utvidgning utan om USA/Natos utvidgning.
Vad tror du skulle hända om Ryssland parkerade militärbaser i Mexiko?

Men åter igen. Att Ukraina skulle gå med i Nato har inte varit aktuellt på länge. Och år 2014 blev det uteslutet eftersom ett Ukrainskt medlemskap efter annekteringen av Krim hade varit avhängigt av att Ukraina och Ryssland hade löst den konflikten (om Krim). År 2016-20 var Nato dessutom nästan nedläggningshotat av Trump.

Dessutom, om man ska göra anspråk på att vara en världsledare (vilket Putin gör), så kan man inte sitta på sin kammare och vara nervös och ha sitt darrande finger på avtryckaren hela tiden, för då kommer ett skott att brinna av förr eller senare. Man måste vara lite kyligare och eftertänksam (vilket jag trodde Putin var, innan detta).
Citera
2022-03-05, 09:01
  #56036
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hyfundan
Och kolonnen i norr är väl till för att avleda Ukrainsk trupp från söder, kan man tänka. Det är söder och Svarta Havskusten allt verkar handla om, att ta bort Ukrainas kapacitet att det minsta kunna utmana ryska energileveranser. Ryssland tog det mesta av fyndigheterna från Ukraina iom "befrielsen" av Krim men det finns mycket kvar. Nu ska det tas. Inte så mycket att ta tillgångarna som att hindra de från att utvinnas och konkurrera. Ukraina blir ett inland ointressant för väst att investera i och ansluta till sig.

Ett mål i planen att är ansluta Transnistrien till den ryska landmassan för att kunna skapa oroligheter där inför en förestående humanitär operation.

Det är bara att se på en aktuell karta över ryskt avancemang vad det är som prioriteras.

När önskade områden är under rysk militär kontroll så skickar Ryssland riktiga förhandlare till bordet istället för clowner. Storsint får Ukraina och Ukrainarna tillbaka nästan allt av sitt land medans Ryssland bara vill ha en ynka liten humanitär korridor till Transnistien...längs hela Ukrainas kust.

Nåt sånt?

Men planen ser ut att bygga på en massa felbedömningar av världsläget. Kreml må fortfarande vara bra på desinformation men i övrigt verkar de tappade i den moderna världen.
Kolonnen i norr är till för att ta Kyiv, men de körde fast.
Citera
2022-03-05, 09:02
  #56037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trorjaefull
Vad kan det vara för plan som är i Ukraina nu? Man kan se det på flightradar24
Alt 0 ft
Citera
2022-03-05, 09:02
  #56038
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trorjaefull
Vad kan det vara för plan som är i Ukraina nu? Man kan se det på flightradar24

Ett flyg på marken som satt på transpondern.
Citera
2022-03-05, 09:02
  #56039
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Putin kräver att Google slutar att visa upp Putins krigsbrott för omvärlden.

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2022/03/3/7327724/

Citat:
Roskomnadzor demanded that Google stop spreading "false political information about Russia's special operation in Ukraine" to Russia through contextual advertising.

Source: statement of Roskomnadzor, RBK

Quote: "Such advertising messages are shown to Russian users of YouTube and contain misinformation aimed at forming a distorted perception of events and the creation of protest moods."

Details: A letter has been sent to the company bearing this demand.

Citera
2022-03-05, 09:02
  #56040
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Du svarar en betald propagandist, sluta med det. De är bara inne i tråden för att trolla och förstöra.
Japp, det var en intressant och reflekterande timme härinne i tråden innan vit-makt-dräggen vaknade upp till en ny dag av desinformation och provokationer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in