2022-03-05, 02:12
  #55585
Medlem
Flaklypans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chokladkaka69
helt jävla rätt

Feminst tjejerna i Sverige ska ha samma villkor som oss män. Dom ska inte springa och gömma sig om det blir krig. Dom vill ha alla fördelar som män har då ska dom ha alla nackdelar med.

Helt korrekt. Men det betyder ju inte att dom skall ut och kriga utan Sverige har det ju ganska bra uppstyrt med civila positioner som ta hand om barn, matlagning osv osv men visst ALLA skall hjälpa till men ALLAH kommer fan inte göra det utan MENA människorna kommer nog att dra. Hmm, fan kanske vi vill att Putin kommer
Citera
2022-03-05, 02:16
  #55586
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av phibax
En antidemokrat och landsförrädare förstår inte sånt ..

Nu är ni alla "demokrater" helt plötsligt. Var ni det innan eller blev ni det efter ni censurerat all pro-rysk media?
Citera
2022-03-05, 02:16
  #55587
Medlem
whitetommywrights avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Helge.Palmcrantz
För att Putin invaderade?

Varför är det värre än någon annan pågånde konflikt?
Citera
2022-03-05, 02:17
  #55588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av naturtvål
Nu höjdes nivån i tråden!

Men denna sanning får inte sägas i ett inlägg enligt fanatikerna här, utan måste då genast dränkas i ett hav av floskler, lögner och påhopp...

Sanningen är enkel, det hade inte varit någon konflikt i ukraina, om inte usa/ cia hade organiserat och finansierat en statskupp där...

Parlamentet avsatte presidenten, han hade ju avbrutit avtal med EU och vänt sig mot Ryssland... Jag tycker folket hade rätt att få hjälp av USA. Sen i valet 2019 så för första gången enades västra och östra Ukraina, i demokratiskt val. De rysktalande ukrainarna hade rätt att göra det.

Putin insåg att rätt steg för Ryssland är också att vända sig mot väst, men han visste att han inte kan ge demokrati förstås, så fort han inte är president i Ryssland så kommer han försvinna (man kan inte lämna organiserad brottslighet). Så han skruvar upp propagandan och går sen in i Ukraina något år senare. Anledningen till kriget är att Putins måste hålla fast vid makten.

Det är därför svårförståeligt varför armén inte stoppade honom men jag antar att propagandan som Putin släppt lös blev för effektiv.
Citera
2022-03-05, 02:17
  #55589
Medlem
Yggdrasil12s avatar
Jag förstår inte varför Ukrainarna skickar hem Rysslands typ barnsoldater eller ja barnsoldater o barn 18-30 åringar enstaka gubbar.

Jag såg ett klipp de blev fångade bakbundna förhörda filmade och säga va de tillhörde för grupp vad de gjorde i Ukraina och sitt mål.

Alla svarade samma förfan
-Vi var på övning ! Vi lydde order jajaja vem i Ukraina köper den historien.

Sen fattar jag inte varför de släpper dem . De typ tog satte dem i en bil dumpa de som överlevt o sa typ gå hem. Var ett klipp med två ryska killar knappt 19 år
Citera
2022-03-05, 02:18
  #55590
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brota
Det "lama" Sverige har en nästan lika stor ekonomi som hela Ryssland. Ryssland har 150 miljoner invånare. Trots detta har de bara cirka 60% större ekonomi innan sanktionerna. Nu efter sanktionerna så kommer t.o.m. Sverige vara en ekonomisk stormakt jämfört med Ryssland.

Ryssland är verkligen ett skämt. Mycket av den utrustning som de slåss med i Ukraina är från 50-70 talet. De äter dessutom fältrasoner som gått ut för flera år sen. Det finns ingenting som Ryssland är en stormakt på annat än att vara helt värdelösa. Inte ens militärt är de något att räkna med. Ryssland anfaller ett fattigt u-land och har fortfarande efter 9 dagar misslyckats med att ta över flera gränsbyar och städer som ligger precis brevid den ryska gränsen.

Ryssarna är en stormakt när det gäller desinformation o lögner o korruption. Ja nu med ukrainska kriget vet vi att deras armé inte är särskilt effektiv heller. Att deras armé är ett skämt beror ju på att Ryssland är ruttet o genomkorrupt.
Citera
2022-03-05, 02:18
  #55591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AviramHawk
i Belarus?

Nej i Ryssland. Detta ska ha skett den 25 och varit en flygbas rätt så nära den östra gränsen.
Citera
2022-03-05, 02:19
  #55592
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stalin Jr.
Pandemin är över och nu har de hittat något nytt

Menar du att Putin invaderade för att han var trött på att pandemin är över?
Citera
2022-03-05, 02:20
  #55593
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av whitetommywright
Varför är det värre än någon annan pågånde konflikt?

Det berör oss i väst och Europa mer än några knivnoggers på savannen.

Ganska enkelt att förstå.
Citera
2022-03-05, 02:20
  #55594
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Japexel1
Nej i Ryssland. Detta ska ha skett den 25 och varit en flygbas rätt så nära den östra gränsen.
Vitryssland har stött Ryssland under hela tiden Ryssland terrorbombat.
Citera
2022-03-05, 02:21
  #55595
Avstängd
dacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Över 60 är väl inga fel med? Folk som är det kan ju fortsatt kunna döda ryssar?

Sverige har 16-70. Dock för vapen i hand gäller väl dock samma som Ukraina 18 minst. De 16-17 får väl typ gräva diken etc.
Inte om man har blivit utskriven från sin krigsplacering som var vid 47 års ålder.
Citera
2022-03-05, 02:21
  #55596
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av woefulnissan
Gå in med trupper i Ukraina kommer leda till världskrig, är detta för komplicerat?
Var inte för säker på det.

Det förutsätter att Putin tappat det helt. Inte helt osannolikt, men det är en förutsättning.

Men Putin är inte helt ensam på toppen. Han är beroende av ett gäng med mycket starka ekonomiska muskler. Putin kanske drivs av en dröm av ett nytt Sovjet, men de han är beroende av drivs förmodligen mest av pengar och tänker mer rationellt.

Risken för världskrig är absolut påtaglig, men det är ingen självklarhet att det skulle leda till världskrig. Jag tror faktiskt Putin börjar få en del press på sig att dra sig tillbaka nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in