2022-03-02, 02:47
  #43705
Medlem
mjoelk-kannas avatar
Det börjarn hända saker iallafall. USA har stängt ut ryssland från sitt luftrum. Det gör man väl inte hur som helst.
Citera
2022-03-02, 02:47
  #43706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bobthebear
Varför använder Azov "Varghaken" på sina uniformer då som emblem ? Skit snack det du säger iaf att dom inte är nazi, Varghaken är en symbol som frivilliga soldater i Waffen-SS från tex nederländerna använde på sina uniformer. Den används av vitt ariskt motstånd, Azov hade frivillig Svensk som heter Mikael skillt som var prickskytt nere i ukraina för 6-8 år sen. Vart kom Mikael skillt ifrån innan det? Svenska motståndsrörelsen.

Varghaken är inte nazistiskt. Azov förnekar inte att dom har nazister som strider för dom.
Citera
2022-03-02, 02:48
  #43707
Medlem
mjoelk-kannas avatar
Är det ens över om de thar Kiev? Ukraina är ju större än så.
Citera
2022-03-02, 02:49
  #43708
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kedoslav
Vilka är de som säger det? Putin och company?

Mariupul diskuterades på ett annat forum. Jag hade ingen anledning att inte tro på att det var omringat.
Citera
2022-03-02, 02:49
  #43709
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av frokenoken
Det är lätt att göra research på dom och det tar inte lång tid att fatta vad det är för organisation. Att dom sedan har ett pragmatisk förhållande till presidenten och övriga Ukraina förändrar inte vad dom egentligen står för.


Jag har kollat på flera videos från dom och ledarna har uttalat sig flera gånger att dom inte är nazister men dom förnekar inte att det finns en liten del nazister som slåss för dom.

Alla grupperingar lockar till sig olämpligt folk, det går inte att komma ifrån. Ukraina är krig också och man har inte råd att vara petig.
Citera
2022-03-02, 02:51
  #43710
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Shizukana
Frankrikes och Tysklands maffia som styr EU utsätter sanktioner på finländare nu.

Om Finland går med i Nato låter det otroligt att vara sant och har allt att förlora än att vinna i ett sådant avtal.

Sedan så har Ryssland sin åsikt och kommer förmodligen att förbjuda Finland att ansluta sig till NATO, eftersom de har en historia med varandra när Finland tillhörde Ryssland.[/b]

Rent krasst hur hade du tänkt att Ryssland ska kunna förbjuda Finland?
Citera
2022-03-02, 02:51
  #43711
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bottenpaflaskan
Kan tänkas USA fick dom att tänka om?
Vapenleveranser är en sak men skicka krigsflygplan kan kanske trigga Putin att släppa alla spärrar och anfalla ett NATO-land?
Sen finns det ju risk att planen skjuts ner eller erövras.. Jag tror inte NATO-länderna är så pigga på att ryssarna ska komma över deras krigsflyg.. Tycker det är svårt det där med vapenleveranserna, på ett sätt tycker jag att Ukraina ska få allt dom ber om men om vapnen erövras av ryssarna och används mot de Ukrainska styrkorna så sitter dom i en än jävligare sits.

Tror de blev skrämda av Rysslands hot om konsekvenser för de länder som skickar vapen.
De östeuropeiska staterna och baltländerna har varit de mest rabiata och uppstudsiga mot Ryssland under denna krisen. Legat på gränsen till krigshets. Tror nog de de tänkt efter lite vilka konsekvenser det kan bli om de provocerar för mycket efter kärnvapenhoten från Ryssland.
De kan inte gömma sig under kjolen på NATO och hetsa mot en kärnvapenmakt som dessutom är granne och sen bara förvänta sig att andra länder ska offra sina egna soldater för att rädda dem ur en knipa de själva skapat.
Lyckas Ryssland kuva Ukraina så ligger dessa östländer nog inte helt säkert till oavsett NATO medlemskap.
__________________
Senast redigerad av PackMan123 2022-03-02 kl. 02:58.
Citera
2022-03-02, 02:54
  #43712
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ProGBG
Varghaken är inte nazistiskt. Azov förnekar inte att dom har nazister som strider för dom.

Nej, varghaken är i grunden inte nazistisk utan en heraldisk symbol. Dock så är det ju ett jävla sammanträffande att dom just valt just den symbolen av alla hundratals andra symboler dom kunde ha valt i stället. Och att dom plockar in Svenska nazister i sitt förband.

Räcker med en enkel googling på symbolen så bör man förstå att dom skulle valt något annat ist om dom inte anser sig vara högerextrema.

"Varghaken användes av SS-frivilliga i Holland, exempelvis av Waffen SS-divisionen Landstorm Nederland och av Waffen SS-divisionerna Polizei och Das Reich. Den har senare använts av nynazistiska grupper som Vitt Ariskt Motstånd. Den är också symbol för det paramilitära förbandet Azovbataljonen i Ukraina "

Varför väljer dom att plocka in nazister och använda en symbol som 3 nazistiska förband använde i WW2 om dom nu inte är högerextrema?
__________________
Senast redigerad av Bobthebear 2022-03-02 kl. 02:56.
Citera
2022-03-02, 02:54
  #43713
Medlem
mjoelk-kannas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Shizukana
Frankrikes och Tysklands maffia som styr EU utsätter sanktioner på finländare nu.
Källa?

Citat:
Om Finland går med i Nato låter det otroligt att vara sant och har allt att förlora än att vinna i ett sådant avtal.
Tvärt om. Medlemsskap i nato innebär full immunitet mot ryssland.

Citat:
Sedan så har Ryssland sin åsikt och kommer förmodligen att förbjuda Finland att ansluta sig till NATO, eftersom de har en historia med varandra när Finland tillhörde Ryssland.

Det är inte Ryssland som bestämmer det.
Citera
2022-03-02, 02:56
  #43714
Medlem
AlabamaHotcakess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brutenbrygga
Menar att det finns en risk att Ryssland fintar om var dom lägger sitt militära krut och planerande avancemang. Men det kanske dom inte kan dölja? Ser man verkligen allt som händer på Ukrainas fronter? I så fall är det ju lite betryggande förstås.

Jag kan omöjligt veta om de har 100% koll på hela Ukraina men jag finner det osannolikt arr man större förflyttningar av fordon eller dylikt går obemärkt förbi.
Citera
2022-03-02, 02:58
  #43715
Medlem
ariberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ProGBG
Varghaken är inte nazistiskt. Azov förnekar inte att dom har nazister som strider för dom.

SS-Divisionen Das Reich hade varghaken som symbol.
Citera
2022-03-02, 02:58
  #43716
Medlem
I slutet av förra året började syrier och andra personer från mellanöstern att försöka ta sig in i EU genom gränsen mellan Polen och Belarus. Att de överhuvudtaget kommit till Belarus från första början förstår man var ett verk av Putin.

Det jag befarar nu, är att man med ännu mer våld kommer fördriva ukrainare och använda den flyktingströmmen på kanske 10 miljoner människor, pressa dem mot EU och skapa en flyktingström som kommer få Europa att önska att det vore 2015 igen.

Putin kan även återigen, med falska löften, hämta personer från mellanöstern och pressa in även dem i folkströmmarna mot framförallt Tyskland. Totalt kaos kommer utbryta i EU utan att vi ens deltar i kriget. Putin kommer givetvis även att se till att agenter, lojala till honom, kan gömma sig i folkvandringarna och ta sig in i EU och där börja använda sig av kemiska stridsmedel likt de som Navalny utsattes för, och hota och utpressa om att ytterligare attacker kommer genomföras om inte Putin får göra som han vill.

Genom att pressa den ukrainska befolkningen mot EU/NATO, och hota med att öka intensiteten om inte sanktionerna och militära stödet upphör omedelbart sätter man en enorm press på EU/NATO och Putin använder flyktingar i ett cyniskt maktspel.

Jag hoppas verkligen att jag har fel, men Putin är en genuint ondskefull person och med denna förklaringsmodell så börjar pusselbitarna i hans agerande att falla på plats.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in