Citat:
Ursprungligen postat av
ModeratSkeppet
Fördelen med en icke-Putinist som avbryter krigandet är ju att det blir mycket lättare att förhandla bort alla sanktioner.
Men nej, jag har ingen aning om hur det politiska läget egentligen ser ut, möjligt att Putinisternas vilja och stöd är bergfast, då blir denna "fredsoperation" extremt kostsam sett till människoliv och förödelse.
Jag har sagt det förut: operationen i Ukraina är en fråga om den ryska nationens existens. Det är så Ryssland ser det och det är därför så vi måste se det. En del ledare i Väst fattar (säger dock inget offentligt), men den breda allmänheten tror att Putin är en galning som blivit än tokigare. Men vad finns att säga om det, mer än att allmänheten i Sverige och i övriga Väst är hjärntvättad.
Alltså, i en existentiell konflikt finns inget pris som inte kan betalas för Ryssland och det ryska folket. I Ukraina blir priset inte speciellt högt, i ww2 blev det mycket högt – men det betalades och ingen säger att det var för högt. Moder Ryssland överlever alltid.