2022-02-28, 22:54
  #37549
Medlem
https://t.me/boris_rozhin/25302

Ukrainska nazister denazifiseras får se en grav för alla barn som har mördats av Ukrainas terrorister i Donbass. För att visa vad deras folkmord har gjort.

Ni i tråden som stödjer ukraina är samma personer som hade stött hitler och förintelsen.

Vi ryssvänner har historien och samvetet på vår sida.
Citera
2022-02-28, 22:54
  #37550
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Trådar på FB borde ha vissa inträdeskrav så att man slipper korkade frågor.

Läs punkt 23 och kom inte tillbaka förrän poletten har trillat ner.


Faktum är att det inte finns ansökningar. Men Ukraina tycks igår ha lämnat in en ansökan om EU-medlemsskap men där uppfyller dom knappast kvalifikationerna.

Att NATO "gärna ser" att flera länder ansluter sig är ju en helt annan fråga. Putin kunde ha köpt en option vid förhandlingsbordet, exempelvis Ukraina får inte joina inom kommande 3 år exempelvis.

Man behöver inte gå in i ett land och åstadkomma förödelse. Ryska ledningen bör ställas inför internationell domstol.
Citera
2022-02-28, 22:55
  #37551
Medlem
Herostratoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Opaque
Mycket bra tänkt.

Mobila krematorier är nog en av de mest effektiva vapen i händerna på den stora globala pacifistiska rörelsen och skulle potentiellt kunna förändra synen på Putinregiem på endast några timmar, vilket då pressar Moskva in i en tillvaro av en enorm press .

Vi behöver hitta en avhoppat rysk soldat som fått beskydd och garanterat exil i väst för att berätta om dessa mobila krematorierna och när de togs i bruk under kriget.

Med en sådan information som kablas ut i världen, så är det lika bra att Putin skjuter sig själv efter en middag av Belugakaviar och Champanski
Samtidigt kommer historien om de mobila krematorierna från The Sun. Fotona är från 2013 och kommer från en ukrainsk källa såvitt jag vet. Skulle vilja se det konfirmerat från en oberoende källa.

Kan ju också vara så att Putler är lika jävla dum som neocons som påstod att efter lite statsbyggande så skulle Irak bli som Schweiz. Alla skulle kasta blommor på amerikanerna som kom för att störta Saddam. Frågan är om det finns någon Ahmed Chalabi-liknande typ som tutat i Putler att det här var en bra ide? En exilukrainare som påstått att det i princip bara var att sparka in dörren så faller hela ruttna bygget ihop. Folk som är övertygade om sin egen förträfflighet kan ofta bli lurade av såna typer.
__________________
Senast redigerad av Herostratos 2022-02-28 kl. 22:59.
Citera
2022-02-28, 22:55
  #37552
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Erdogan är för djävla smart. Även om Turkiets ekonomi har gått åt helvete så kan man lita på att det finns balls.

Han har en hel del att återbörda i omdöme den galningen.
Så det här var ett steg i rätt riktning.

Nu verkar dock marina styrkor inte vara fokuset för Putin, utan markstyrkorna.
Skulle Putin dock behöva skicka in mer marint i Svarta Havet, så är det numer där stängt.

Däremot får dom ryska fartygen passera ut ur Svarta Havet.
Citera
2022-02-28, 22:55
  #37553
Medlem
Adiaphorouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Erdogan är för djävla smart. Även om Turkiets ekonomi har gått åt helvete så kan man lita på att det finns balls.
Vad har han i kikaren? Jag tror inte att han bryr sig om Ukraina. Dessutom sjönk ekonomin ner Putin förbjöd ryssar att åka till Turkiet, på den tiden när turkarna sköt ner en rysk stridsflygplan i Syrien.
Citera
2022-02-28, 22:55
  #37554
Medlem
Gusselbys avatar
Delar den här artikeln ur DN från för ett par dagar sedan för den som kan vara intresserad. Författad av Anna-Lena Laurén som ger en liten och kortfattad bakgrund till vad som kan tänkas vara några av orsakerna till varför Rysslands ledare är så irriterade (minst sagt) och besvikna på västvärlden.

Inga ursäkter, bara delinformation om vad som kan ha lett fram till denna otroliga utveckling.

Kanske har länkats tidigare, har inte hängt något vidare i tråden.

https://www.dn.se/varlden/varfor-ar-...na-illusioner/

Några citat:
Citat:
Vladimir Putin är besviken på västvärlden för att den inte håller sina löften. Frågan är: Vilka löften?

Dagens spända situation mellan Ryssland och väst går inte att förstå utan att analysera vad som skedde efter att Sovjetunionen föll samman. Början av 1990-talet var en period av hopp. Men en efter en försvann illusionerna. DN:s Anna-Lena Laurén går igenom vad som egentligen hände.
Citat:
Volosjin var bitter – på väst.

– Varje ny rysk president tror att han ska kunna bygga upp relationerna till USA på nytt. Det slutar alltid på samma sätt, sade Volosjin.

Enligt honom var Putin länge övertygad om att om man bara förklarar för amerikanerna varför Ryssland har vissa intressen så kommer de att förstå.

– Bill Clinton var vår vän. Så gick han och utvidgade Nato. Putin kunde sitta med amerikanska tjänstemän och förklara saker ut och in i timmar. Till ingen nytta, sade Volosjin.
Citera
2022-02-28, 22:56
  #37555
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pilla74
Säker på det av egen övertygelse eller har du belägg för detta?
Du får gå tillbaka till historieböckerna. Andra världskriget är EXTREMT väldokumenterat Men vi har ju sagt hejdå till varandra för en stund sedan? Hejdå!
Citera
2022-02-28, 22:56
  #37556
Medlem
Upperkutts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CommieHunter1
Trådar på FB borde ha vissa inträdeskrav så att man slipper korkade frågor.

Läs punkt 23 och kom inte tillbaka förrän poletten har trillat ner.

Jag hjälper honom lite på vägen då han verkar vara lite slö i skallen.

Citat:
NATO welcomes Ukraine’s and Georgia’s Euro-Atlantic aspirations for membership in NATO. We agreed today that these countries will become members of NATO. Both nations have made valuable contributions to Alliance operations. We welcome the democratic reforms in Ukraine and Georgia and look forward to free and fair parliamentary elections in Georgia in May. MAP is the next step for Ukraine and Georgia on their direct way to membership. Today we make clear that we support these countries’ applications for MAP. Therefore we will now begin a period of intensive engagement with both at a high political level to address the questions still outstanding pertaining to their MAP applications. We have asked Foreign Ministers to make a first assessment of progress at their December 2008 meeting. Foreign Ministers have the authority to decide on the MAP applications of Ukraine and Georgia.
Citera
2022-02-28, 22:56
  #37557
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MikeHanlon
Det fetade. Jag satt själv och lyssnade på 7933 USB, alltså en frekvens vem som helst kan komma åt där de pratade om förluster, attacker av helikoptrar osv. Helt sjukt att höra live.
Det hela är nästan pinsamt. Ryska armén är så långt efter västerländska arméer. Det är ju som att dom ligger kvar på samma teknologi som under WW2. Putin kan inte vinna ett krig mot ett enda ensamt västland.
Citera
2022-02-28, 22:56
  #37558
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Vänligen nämn EN rysk framgång hittills
du ser väl själv att de lyckats borra sig in i Ukraina från flera fronter.
Jag tror bara det här är början, motståndet var hårdare än Ryssarna tänkte sig men tror knappt vi fått sen 1/10 av deras kapacitet när det kommer till kritan. Sluta tro på allt du hör och läser i Svensk media, det är ett propagandakrig.

Slava Ukraini!
Citera
2022-02-28, 22:57
  #37559
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Konfucius2
Finnar ja suck

Detta snack om Nato. Så om man är med i Nato så är det lugn och ro? Tror du verkligen det?
Finnarna levde i 45 år med att lyda blint vad sovjet sa åt dem, tror att de inte vill göra det mera
Citera
2022-02-28, 22:57
  #37560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Här har Ukrainska styrkor slagit stenhårt. Visste man måhända på förhand att det var tjetjener man mötte på här?
Hoppas det var tomt i bostadshusen intill.

Det där skojar man inte med, satan vad säng de har fått!

De verkar ju ha blivet tagna helt på sängen när de framryckt på marchkolonn på vägen...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in