Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2022-02-28, 15:30
  #34549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Jag diskuterade bl a Mariupol och sedan efterlystes källa och där är den.
https://mobile.twitter.com/ragipsoylu/status/1498298878248067078/?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwter m%5E1498298878248067078%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&re f_url=https%3A%2F%2Fpublisher.direkt.ifragasatt.se %2Fbroadcast%2F9da7403a-e62b-4235-b5ce-6310a9627 9d3&utm_source=android-app.expressen.se

Övergivna ryska tanks.

Fall av dig igen
Citera
2022-02-28, 15:30
  #34550
Medlem
Asså Trump.
Snacka om att vara självcentrerad..
https://twitter.com/WW32022/status/1498303955344015364

Det är fan patetiskt att läsa..
"ME ME ME"...
Citera
2022-02-28, 15:30
  #34551
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ryskafanan87
När tror ni andra länders trupper åker och hjälper till. Vet att många soldater skulle vilja slakta ryssar.

Privat har många anslutit sig till Ukrainas främlingslegion. De skall få vapen av Ukraina men nu när väst skickar vapen kanske de utrustas av något NATO-land. De kommer nog börja strida snart.
Citera
2022-02-28, 15:30
  #34552
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BroderDonut
Sverige har historikt anpassat sig efter de förhållanden som råder, men det var väl värda eftergifter för att behålla fred och välstånd.

Efter kalla krigets slut så har sverige öppnat dörren för att kunna välja att inte ställa oss neutrala.

Sedan dess har Sveriges huminaritära rykte urholkats successivt i beklagliga beslut som inte är förankrade i folkviljan. Att blunda för USAs invasioner och till och med direkt stödja dem ibland. Att ställa sig på samma sida som NATO och föra ett proxykrig mot Ryssland är ytterligare sådant beslut. Många svenskar, och defenitivt en majoritet av regeringens egna väljare vill hålla Sverige neutrala i kärnvapenmakternas proxykrig mot varandra.

Men du har nog rätt att hot från Ryssland mot Sverige eller mot våra närmaste grannländer kan svänga opinionen att vara för någon form av allians mot Ryssland. Men det är oärligheten av den svenska regeringen som är plågsam. Att först söka och eskalera en konflikt mellan Ryssland & Ukraina. Sverige bidrar med att eskalera konflikten istället för att arbeta för fred och säkerhet.

Sverige bedriver som sagt inget proxykrig, och jag gissar på goda grunder att beslutet att bistå Ukraina med vapen, proviant och skyddsutrustning har ett massivt stöd hos befolkningen. Det var t ex endast V som röstade emot beslutet.

Det enda bra som kommit av Rysslands attack är en sammansvetsning av folket
Citera
2022-02-28, 15:31
  #34553
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sunisastar
Sverige är så imbecilla och skickar 5000 pansarvapen.. så hängs nu SAAB ut i ryska medier. Det börjar snackas om att Sthlm är en tänkbar plats för en atombomb att falla på....
Om inte Sverige behåller sin neutralitet så får regeringen tvångsavsättas. Det här en fara för alla i fjollträsk...

Vill du visa mig källan för att det snackas om att sthlm är en potentiell plats för detta?
Citera
2022-02-28, 15:31
  #34554
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ryskafanan87
När tror ni putin trycker på kärnvapensknappen? Nu när hela världen är emot samt hans egna folk😁
Det är inte många som står bakom Putler längre – bara hans knähund Lukasjenko i Belarus. Trycker Putler på knappen så slutar Ryssland att existera. Han har hotat världen med kärnvapen två gånger under de senaste dagarna, så nu kan han vara säker på att världens samlade kärnvapenarsenal står riktade mot de ryska städerna. De ryska chatt-råttor som är inne här och sprider Putlers propaganda har kanske några dagar kvar att leva.
Citera
2022-02-28, 15:31
  #34555
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stone
Oja. Jag är inte på Putins sida men detta hyckleri blir jag vansinnig på. Alla hejar rop när Georgien bröt sig ut. Alla hejar rop när Maidan rörelse lyckades med en statskupp och tillsatte EU-regleringar som inte var folkvald men som senare blev en folkvald regering g med det var en olaglig statskupp. Men är det mot Ryssland så är alla för det.

Vad bröt sig Georgien ur?
Citera
2022-02-28, 15:31
  #34556
Medlem
Anktalares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Jag diskuterade bl a Mariupol och sedan efterlystes källa och där är den.

Du diskuterar ingenting, eftersom alla som ens citerar dig tar dig för det rysstroll du är. Skäms du inte, när du innerst inne vet att du går ärenden åt Satan själv här på gjorden?
Citera
2022-02-28, 15:31
  #34557
Medlem
Ryssland högsta militära befäl ska sätta in bombplan som ska blockera vägen för vapen som ska till Ukraina enligt Rysslands försvarsminister.
Citera
2022-02-28, 15:31
  #34558
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Ta fram en karta över vilka områden i Ukraina som Ryssland kontrollerar. CNN brukar regelbundet publicera en, t ex senast igår på sin liveblog.

Alla kan se vad Ryssland håller på med och de tar mer territorium för varje timme och Ukraina har inga utsikter att stoppa den ryska krigsmakten.

Ryssland kommer sparkas tillbaka till 1950, och det kommer göra att Nordkorea ser rikt ut.

Ryssland och ryssar är paria.
https://www.business-standard.com/article/international/russia-becomes-global-economic-and-financial-pariah-white-house-122022800014_1.html
Citera
2022-02-28, 15:31
  #34559
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Varifrån har du fått denna sensationella information?

Genom att se saker ur ett annat perspektiv än att bara läsa nyheterna. Följer man Ukrainas nyheter sägs det en sak (väst), följer man Rysslands nyheter så säger det raka motsatsen. Det bästa är att lyssna på vad Putin faktiskt säger själv är anledningen och hur han har fått nog av USA.
Citera
2022-02-28, 15:32
  #34560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Privat har många anslutit sig till Ukrainas främlingslegion. De skall få vapen av Ukraina men nu när väst skickar vapen kanske de utrustas av något NATO-land. De kommer nog börja strida snart.


vet man hur många som ansluter sig till Ukrania?
polacker? tjecker ?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in