Citat:
Ursprungligen postat av
Novakolia
Länka gärna till en alternativ analys eller kom med din egna bild om du vill.
Tack, kan dock bara bli en egen bild, av vad jag tror.
Jag tror att Putin omges med jasägare och att han grovt missbedömde, ett antal saker.
Den ukrainska Armens stridsvilja.
Han trodde att de var motvilliga soldater för en avskydd regim och att många glatt skulle kasta sina vapen.
I själva verket har de stärkts och tränats, under åtta års lågintensivt krig i östra Ukraina.
Östra Ukraina.
Här räknade man nog med att Ryssarna skulle ses som befriare, men de har under åren svängt, Luhansk och Donetsk styrs av kriminell drägg, ett föga avundsvärt styre.
Propagandan om hur illa ryssarna skulle behandlas under Ukrainskt styre, har visat sig vara falska.
Rapporteringar om Putins styre av Ryssland avskräcker.
Även de traktar efter ett medlemskap i EU.
Västra Ukraina
Här räknade man nog med svagt folklig motstånd eller inget alls, de styrdes ju ändå, enligt Putin, av en Junta.
Med detta i Facit räknade de med en promenadseger i
östra Ukraina, bara att rulla in och mötas av hurrande folkmassor, svag eller ingen truppnärvaro krävs i de "befriade" områdena.
De ryska soldaternas moral skulle vara hög, de kom ju som befriare.
I
västra Ukraina skulle de mötas av svagt motstånd och till en början en avvaktande befolkning, svag truppnärvaro behövs i de "befriade" områdena.
Ingen negativ inverkan på truppernas moral.
Vad de nu ställs inför, är att de inte kan lite på att taget område inte tas tillbaka, de måste bibehålla trupper där, deras försörjningsleder blir mer och mer sårbara ju längre de tränger in i fientligt territorium.
Svårt att förstå, hur de skall kunna ta och hålla hela Ukraina.
Väst hade nog inte heller reagerat så kraftfullt, om Putins övertagande hade gått snabbt, nu har Ukraina hunnit vinna stor sympati.
Hade Putin inte omgetts av jasägare, hade nog en och annan avrått.
Detta är min "analys", du får ta den som du vill.