Citat:
Ursprungligen postat av
ShariaInstructor
Bara dom inte skickar snuskburken till Ukrainska armén för då kommer alla att bli magsjuka
Men allvarligt. Finns det någon som förstår vad som hände i Charkiv? Staden var omringad och tungt beväpnade ryska förband gick in.
Det är viktigt att analysera. Folk tittade ut ur sina fönster och såg ryska styrkor. Hur kunde ukrainska försvarsstyrkor besegra dessa så lätt?
Finns det uppgifter om förluster? Någon säger att ryssarna bara lämnade staden men det fanns ju strider.
Blev dom psykade på något sätt? Vem vet något om detta?
Förmodligen förekommer det nästan ingen förbekämpning och man rullar in på kolonn som att det inte skulle komma att bli mycket motstånd.
De kan då komma långt in i staden, men samtidigt inte kontrollera någonting.
I en sådan situation är fordonen högst sårbara.
När ryssarna stred i Afghanistan visade det sig att vissa fordon inte kunde elevera sina vapen tillräckligt för att bekämpa motståndare på bergssluttningar. På samma vis kan det vara i en stad.
Om man sitter i ett fordon skall man nog vara mycket försiktig i närheten av höga byggnader.
Sedan får man förmoda att den ryska moralen är usel. Det leder till att de inte vill lösa uppgifter på bästa sätt, och att motgångar får dem att backa.