Citat:
Ursprungligen postat av
torstenferdinand
Det är du som är bortom skev ifall du på allvar tror att Putins psykotiska nazistjakt i Ukraina är något vidare poppis bland den ryska allmänheten. Men det står väl inte på förens Kreml pumpar ut en massa riggade fejkundersökningar om hur 99% utav Rysslands befolkning stödjer ärade kamrat Putins tappra "befrielse" och "avnazifiering" utav Ukriana. Prisad vare kamrat Putin!
Du menar att det ryska folket är en kuvad nation under ett kommuniststyre?
Du bör veta det att stora delar av Ryssland var för kommunismen när den var Rysslands statsideologi. Du tro väl inte på sagorna om att alla var antikommunister? Då hade regimen inte styrt landet så pass länge.
Se inte ner på folk genom att ta ifrån dem deras ansvar. Folk har förmågan att stå bakom både bra och dåliga system. Och i slutändan får de de stå för konsekvenserna. Alla länder har det styre de förtjänar. Varje lands regering är en spegelbild av sitt folk.
Om jag som utlänning hade kommit och påstått att svenskarna är ett kuvat folk under en socialdemokratisk semidiktatur, hade du inte känt dig förolämpad som svensk? Som om svenskar inte kunde styra sitt eget öde. Gör då inte så mot andra folk.