Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-02-26, 18:12
  #22345
Medlem
Termos99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barbara777
Alla som inte är hjärntvättade och framförallt folk som bor i Donbass. De vet bäst. De har gått igenom ett helvete.

Du kan ha rätt, men du har väl några utomstående källor?
Citera
2022-02-26, 18:12
  #22346
Medlem
ballobass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gym84
Du får tycka vad du vill om det. Tycker bara det är sorgligt att du inte inser vad som är fakta men det kommer framtiden att visa när regimen Putin fallit. En diktator blir aldrig långlivad vid makten.

Host host Nord Korea
Citera
2022-02-26, 18:12
  #22347
Medlem
von Hindenburgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ballobas
Fortsätt du krama väst världen.

Hur kommer det sig att de ukrainska soldaterna talar ryska när rysktalande är förtryckta eller vad idiot-Vova har ljugit ihop?

Kan du även översätta vad de säger för övriga som kanske inte är lika bra på ryska?

https://www.youtube.com/watch?v=5Q3nvXdoInk
Citera
2022-02-26, 18:13
  #22348
Medlem
likebananass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barbara777
Jojojo. Det finns. Men jag menar officiella medier. Det sitter munkavle på dem i alla länder och Sverige är inget undantag. Ju förr folk börjar förstå detta desto bättre. Kan du föreställa dig en svensk politiker som vågar säga: "det är framförallt usa som bär ansvaret för det som nu händer i Ukraina." ? Det kan inte jag.
En finsk bloggare har häromda'n skrivit på ett forum om alla länder som kommit upp eller fått självständighet tack vare Ryssland. Inlägget försvann efter ett par timmar. Ett bra exempel på yttrandefriheten i det "demokratiskta" Europa.

Det finns ingen som sätter munkavle på någon. Det finns lagar man följer med sändningstillstånd. Bl.a. får man inte uttryck sig rasistiskt eller nedvärderande om minoriteter. Du citerar anekdoter.
Citera
2022-02-26, 18:13
  #22349
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ballobas
Jag tycker inte invasionen är ok. Men jag tycker det är ok att någon står upp för minoriteter.

Då låter det kanske inte logiskt att mörda majoriteten
Citera
2022-02-26, 18:13
  #22350
Medlem
Zaaphs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barbara777
Trams. Det finns tvrain, det finns andra oberoende medier. Menar du att det finns yttrandefrihet västeuropa? I Sverige? Försök att säga något positivt om Putin eller något negativt om homo eller massinvndring på svensk tv

Du verkar ha missförstått vad yttrandefrihet innebär. Du får säga eller skriva vad du vill så länge det inte är uppenbart hets mot folkgrupp eller förolämpning.

Men ingen media är skyldig att släppa fram dig och framförallt så har du ingen rätt att slippa kritik när du uttalar dig.

I Ryssland är twitter stängt, Internet begränsat och media censureras. Tror definitivt att Rysslands motsvarighet till flashback är nedstängt eller censurerat.
Citera
2022-02-26, 18:13
  #22351
Medlem
Ryska T72 tanks rullar i mörkret mot frontlinjen i Kharkiv

https://twitter.com/noraneus/status/1497610338744864770
Citera
2022-02-26, 18:13
  #22352
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ivanhoe1881
Men återigen, det stämmer ju inte. Detta är bara fabricerat av Rysk stadskontrollerad media för att på något vis internt få en "legitim" anledning att gå in militärt i landet. Helt jävla absurt! Ingen stödjer ju detta krig.


Stämmer det inte att Ukraina har dödat tusentals civila i Donbass från 2014 fram till några veckor sedan? Är du säker på det?
Citera
2022-02-26, 18:13
  #22353
Medlem
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kajus333
Det är ju knappast västerländsk standard att inte tillåta fri press och fri television. Putin är obildad och okunnig. En man som regerar genom att sätta skräck i sin omgivning blir till slut både galen och dum. Demokratiska, välutbildade, bildade männiksor vinnar alltid över människor som säger sig tvivla på demokrati, som har låg utbildning och är ointresserade av kultur.
Men jämför med hur det var under kommunisttiden. Nu kan utländsk media göra som de vill i Ryssland - inga restriktioner. Man kan intervjua folk på gatan utan problem. En enorm skillnad mot när Stalin/Chrusjtjov/Brezjnev styrde landet.
Citera
2022-02-26, 18:13
  #22354
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Immelman
Då låter det kanske inte logiskt att mörda majoriteten

Men det är okej att mörda minoriteten?
Citera
2022-02-26, 18:13
  #22355
Medlem
Känslan i kväll när hela norra stå i Leksand skriker FUCK PUTIN och hela hallen svarar. Då gör det inget att leksand förlorar. Vi har liksom vunnit ändå. Putin är död
Citera
2022-02-26, 18:14
  #22356
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JurgenPommerenke
Uttala dig inte om nordiska grannars känslor inför varandra. Du har inte en aning. Norden är inte Sydamerika eller vad du nu kommer ifrån.


? Har du läst eller hört grannländerna uttala sig positivt om Sverige? För mindre än ett halvår sedan så spionerade Danmark 🇩🇰 på Sverige och skickade över information till USA. Så återigen Dumbo Sverige står ensamt. Tråkigt att behöva säga detta som är så självklart för alla andra med lite hjärnkapacitet. Som sagt Finland är pakten Sverige skulle behövt göra. Sverige med sina hela 8000 soldater kommer falla som ett kortlek.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in