Citat:
Ursprungligen postat av
likebananas
Han har lyft oligarkerna och medelklassen i två storstäder. Ute i landet är det lika sopigt, och det är också där han har störst stöd. Mätningar har gång på gång visat att han har väldigt lite stöd i Moskva eller St, Petersburg.
Det är extremt ironiskt. Ryssland har en stagnerande ekonomi. Ja faktiskt på gränsen till konkurs. En BMI som vilket u-land som helst. Det är en katastrof för vanliga ryssar. De har bara inte fattat det.
En flaska vodka om dagen håller dem lagom distanserade från verkligheten men likväl röstande på Putin i valen. Om de bara får en liter vodka till.
Ändå är det dessa vrak som stöder sin diktator medan de i medelklassen som har bättre information vänder honom ryggen.
Ja naturligtvis inte oligarkerna och politikerna som gynnats allra mest av världens hittills mest korrupta regim.
Det finns inga andra i historien som har fått så stora personliga tillgångar som Putins anhang.
Allra mest har han tillskansat sig själv.
Han kan dessutom claima samtliga personers förmögenheter i hans omgivning.