Citat:
Ursprungligen postat av
MassiveB
- Musik som inte passar in. Typ rap eller metal i någon historisk skildring.
Nu är ju det inte historiska dokumentärer någon av dom, men jag tycker att den moderna musiken funkar i både A Knight's Tale och Marie Antoinette.
Gällande A Knight's Tale så ska man ha valt modern musik för att det ska sätta tonen på ett sätt som den moderna tittaren förstår. När We Will Rock You dunkar igång så är det meningen att vi ska tänka att om vi hade varit där på riktigt, så hade det som spelats används på samma sätt som på en modern hockeymatch.
När det gäller Marie Antoinette så vet jag att det gömmer sig ett par Chuck's bland den unga drottningens skor, av liknande anledningar som musiken i A Knight's Tale; för att visa publiken att hon må ha varit Drottning av Frankrike, men hon var även en tonårstjej som tonårstjejer är, har varit och kommer att vara. Jag misstänker att det är samma sak med musiken, men där vet jag inte.