Amnesty International visar tydligt att dom inte anser alla liv vara lika mycket värda.
Citat från
Sveriges Television:
Fortsatt stora skillnader i vaccintakten i världen
I Sverige och många andra länder lyfts covidrestriktionerna – mycket tack vare hög vaccintäckning. Samtidigt ligger många av världens fattiga länder långt efter. Bara 4 procent av befolkningen i låginkomstländer är fullvaccinerade, visar en rapport från Amnesty.
– Om vi vill att 2022 ska vara det sista året för pandemin måste vi ändra kurs nu, säger Rajat Khosla vid Amnesty.
...
Orsakerna till snedfördelningen är enligt Amnesty bland annat att vaccintillverkare har satt för höga priser och prioriterat leveranser till rika länder.
– Bolagen vände ryggen åt dem som behövde vaccin mest och satte vinsterna före människorna, säger Rajat Khosla, Amnesty Internationals chef för forskning, påverkansarbete och politik, i ett uttalande.
Rajat Khoslas uttalande visar att han anser att dom fattiga ländernas invånare är dom som behövde vaccinerna mest. Det är märkligt, med tanke på vilka länder som har drabbats hårdast av Kina-virusets härjningar. Rika västländer har drabbats mycket hårdare än Världen i genomsnitt. Många fattiga länder har däremot klarat sig förhållandevis bra. Trots det, så anser repressentanten för Amnesty International att dom fattiga länderna var dom som behövde vaccinerna mest.
Amnesty International visar att dom anser att dom fattiga ländernas invånare är mer värdefulla än västerlänningar. Utan den utgångspunkten, så hade Amnesty International inte kunnat komma fram till slutsatsen att dom fattiga länderna behövde vaccinerna mest.
Citat från Sveriges Television:
”Gäller att få ut vaccinen”
Sveriges vaccinsamordnare Richard Bergström menar att problemet med snedfördelning är mer komplext än att skylla på vaccintillverkare som Pfizer/BioNTech och Moderna. Han pekar på problem med stort vaccinmotstånd i många länder och att Covax, det internationella vaccinsamarbetet för att hjälpa låginkomstländer, köpte in vaccin från bland annat Astra Zeneca som har tillverkning i Indien och därför påverkats av landets exportstopp.
– Vi har sett en kraftigt ökad produktionskapacitet runtom i världen så vi når snart en punkt där det inte är någon jättebrist på vaccin. Nu är det en fråga om kapaciteten att få ut vaccinen, säger Richard Bergström.
Jag håller med om att det nu är viktigt att vaccinera även dom fattiga ländernas invånare. Nu är det inte längre är brist på vaccin. Men jag ser inget fel i att hårt drabbade västländer satsade på att vaccinera sina egna invånare innan dom donerade vacciner till lindrigt drabbade länder.
Men vad gör man ifall dom fattiga ländernas invånare inte vill vaccinera sig? Ska man fortsätta att skälla på rika västländer för att vaccineringen går trögt i fattiga länder?