Citat:
Ursprungligen postat av
scrollock
Nej, jag tror gemene Amerikan är urless på Hillary, och för Demokraternas del smäller det nog högrea att kunna klamra sig fast med makten än att göra ett "statement" med att låta valet 2020 gå i "repris" så att säga. Men den praktiska frågan är väl snarare hur pass stort grepp Clintons fortfarande har över DNC? De flesta lojaliterna är borta nu. Debbie Wasserman, John Podesta, Huma Aberdeen m.fl. Tror inte Hillary hade tvekat en sekund om hon fått frågan men är på väg att se makten rinna som sand mellan hennes fingrar, varför en "vice-presidentkupp" sannolikt i så fall ligger närmare till hands.
Det ligger mycket i det.
Demokraterna ligger riktigt dåligt till i opinionen. Jag blir inte förvånad om de nu passar på att göra en intern kupp för att rensa ut de ansvariga och på så sätt försöka bygga upp något nytt inför presidentvalet 2024. För inte lär de väl försöka göra om valet 2016 en gång till?
Kanske något så här?
Hillary och Biden får skulden för dagens situation. Partiet säger sig varit lurade av dessa och så lyfter de fram ett nytt namn som frontfigur. De använder Durham för att bli av med det gamla ledargarnityret. Vilket också blir en kritik mot Trump som är samma generation. Genom att lansera en ny generation desarmerar de också Trump effektivt.
Gör som socialdemokraterna i Sverige alltid gjort. Retoriskt befunnit sig i opposition till sig själva.
Väljer de rätt person kan de ha en chans. Väljer de Stacey Adams eller någon annan från deras gamla "Rising Star" lista är de körda. Och då är de körda för lång tid om inte republikanerna helt kör i diket på egen hand i nästa mandatperiod.
Listan på "Rising Star"
https://nypost.com/2020/08/18/dnc-night-2-kicks-off-with-keynote-address-from-17-rising-stars/
De kanske borde lansera Tim Cook som presidentkandidat för Demokraterna? Eller till och med som ny vicepresident?
https://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Cook
Något radikalt måste de göra. Och det snart. Hillary är inte lösningen på, utan orsaken till deras problem.