Citat:
Ursprungligen postat av
Gynekologstol
Ja, normer ändras. Mina inlägg är mitt bidrag till att förskjuta normerna i rätt riktning.
Jag anser att det är du som är misogyn, inte jag. Det är du som anser att kvinnor inte är kapabla att ta ansvar för sina handlingar, inte jag.
Att jag försvarar våldtäktsmän är bara något som kommer från din fantasivärld. Du får väldigt gärna komma med ett citat där jag skriver att jag anser att det är synd om (skyldiga) våldtäktsmän, eller att någon har rätt att ha sex med någon mot dess vilja.
nej, din riktning av att kvinnor ska skuggläggas för vissa mäns misogynism, är inte rätt riktning.
Det är MÄNS handlingar vi pratar om, våldtäkt är till 99% en manlig handling.
Kvinnor som begår våldtäkt går räkna på ena handens fingrar nästan.
Och det är snarare du som uppvisar misandri, eftersom du inte verkar tycka män klarar hantera sin sexualitet kontra kvinnor, eller klarar respektera kvinnors fysiska och sexuella integritet.
Du skrev just detta.
En berättelse om att du vände ryggen och gick från en kvinna som berättade om att hon våldtagits.
Tämligen vedervärdigt beteende om du frågar mig.
Du visade därmed för henne att du tycker HON inte duger för vad andra utsatt henne för.
Samt en annan om hur du skulle agera mot en man som sa sig vara våldtätksman, eller ha blivit anmäld flertalet ggr...han skulle du sympatisera med.
Säger väl allt om dina åsikter om vilket kön som ska anses bära skulden och skammen för att våldtäkter sker.