Citat:
Ursprungligen postat av
greta75
Jag måste syna dessa påståenden.
Vad menar du med att vi betalar tyskarnas el? Låter ju helt befängt.
Utveckla även att vi importerar fosilel från Ryssland och Polen. Notera att vi är stora nettoexportörer av vind/vatten-el sett på ett helår.
Varför är detta Centerns fel och hur vill SD ha det?
Vi betalar högre pris för att vi importerar från dem när det är brist och dyrt, då kan de öka andelen fosilel (Vi har ju också ett sådant oljekraftverk men det startar de bara när Tyskland/Polen inte har tillräckligt att sälja) som är planerbar, sedan säljer vi när det är som billigast för det blåser överallt (och Fortum är tydligen börsnoterat i Tyskland så vinsterna går dit). Men andra kan förklara detta bättre än jag. Och kanske i ett annat ämne än OU.
Tyskland och Polen. ja när vi har elbrist importerar vi el genererad med kol och gas (Ja gasen är väl oftast från Ryssland). Det spelar ju ingen roll om vi exporterat el tidigare utan den elen är fortfarande fosilel. "Jag är vegetarian för jag äter bara kött en gång i veckan, och då vräker jag i mig!" Och elen vi exporterar är billig för det är när det blåser och finns ett överskott även i Tyskland. När vi importerar är den dyr för det är brist.
Centern kritiserar ju V när de vill kontrollera exporten. Jag har inte talat om fel, jag kommenterade deras utspel; citera mig rätt och sitt inte och hitta på vad jag skriver.
SD vill ha planerbar el som kärnkraft.