Citat:
Ursprungligen postat av
YP4XQ
Vet inte riktigt varför provokation är typ förbjuden eller tas med i beräkningen vid brottsutredning utom den sexistiska och sexuella. Att det är en trigger på något vis för någon osv kan nog fan alla skriva under på.
Som han chefen över högsta domstolen sa till sitt försvar: Jag kunde inte hålla tillbaka mitt köttsliga begär
Sluta trigga så passerar du, så är det. Om du passerar riskzoner såsom babbar, gäng, knarkare, tattare och problem-makare allmänt så går du fri. Men vill du bjuda upp till dans så Varsågod det är ett fritt land!
Du menar att
"män är djur" som inte har ett intellekt? Som mer är "ugggha, jag vill knulla. Uggha, lättklädd kvinna. KNULLA NU!!! Uggha!".
Tur för oss alla att flertalet kvinnor har en finare syn på män än vad du har. Annars skulle kvinnor inte vilja veta av män och då skulle världen bli en mycket tråkigare plats...
Nej du. Det handlar inte om "triggers" för sex när det kommer till våldtäkt. Sexet är sekundärt. Primärt är den makt och kontroll som förövaren vill utvinna. Det är samma sak vid sk förnedringsrån. Förövaren vill förnedra offret, vinna makt och kontroll över offret. Sedan finns det även de som givetvis tänder på just detta: att förnedra och vinna makt och kontroll över offret och som därmed får en sexuell upphetsning av situationen i sig. Empatistörning och sexuellstörning finns givetvis med i bilden också.
Jag kan även tänka mig att när det är en utländsk förövare och ett svenskt offer, att det kan finnas rasistiska motiv i det hela. En avsky för svenskar och att därmed en slags "jag gör vad fan jag vill mot dessa", ett avhumaniserande av offret där man njuter av att förnedra och plåga offret som tillhör den "ras" man avskyr. Även här tänker jag på både våldtäkter och förnedringsrån. Man ser ju detta i krig, där man våldtar fiendens kvinnor och barn som ett sätt att både förnedra fienden och kvinnorna och barnen till fienden. Även här finns någon form av både empatistörning och sexuellstörning med i bilden.
Är förövaren och offret av samma etniska ursprung så finns ändå den där makt och kontrollmekanismen med. Samt empatistörning och sexualstörning.
Vid oaktam våldtäkt kan det vara så att förövaren har svårigheter att läsa av signaler av olika slag. Så där behöver det inte alls handla om makt och kontroll och förnedring av offret. Men förövaren kan ha en empatistörning som gör det svårt för förövaren att läsa av om offret vill/inte vill.
I samtliga ovanstående situationer så är
förövaren ansvarig och skyldig. Denna får använda sitt intellekt och söka hjälp. för en sak är säker: män är
inte djur.