Citat:
Ursprungligen postat av
rhdf
Jag misstänker att det faktum att:
Anmälan inkom så pass långt efter det påstådda brottet
Att anmälaren inte var målsägaren själv
Att målsägaren inte heller verkar ha haft koll på att det anmälts
(Att parterna var inblandade i en tvist om berörd fastighet)
KAN ha bidragit till att åklagaren ansåg att det inte gick att styrka brott.
I praktiken hade ju anmälaren själv kunnat såga ner ett par träd, fotat dem och skickat in en anmälan..
Det många som refererar till den där aktbilagan missar är att det borde finnas ett förhör med Ebba i ärendet. Det hade varit intressant att sett hennes sida av det hela.
Det underlättar när man tittar på tidslinjen.
Den 25 november så lämnas ansökan om stämningen in vilket gör att smutskastningen går in i ett nytt skede, man går ut i media och annonserar en kommande polisanmälan.
Den 10 december så skriver Esbjörn på Binninges rättegångsfullmakt efter (enligt kubun) flera timmars övertalning samt ev fullmakt för polisanmälan. Då polisanmälan är inlämnad den 14 december så kan vi utgå ifrån att Binninge även besökte fastigheten den 10 december och tog foton som är bifogat till polisanmälan.
Fotona är alltså tagna ca 100 dagar efter att röjningen av sly genomfördes.
Att åklagaren lägger ner anmälan utan att förhöra Ebba är inte konstigt, anmälan är inlämnad av tredje part och Esbjörn säger i förhöret att han var på plats, hade gett sitt tillstånd samt övervakade röjningen.