Citat:
Ursprungligen postat av
Arkhamist
De har fått kuk, blivit fotade i tidningarna och ofta lyckats landa en bostadsrätt innanför tullarna men så värst mycket mer blev det inte efter ett liv av rotlöshet och progressiva ideal. Nu är de åldrade, ensamma och bittra.
Det är fruktansvärt att se dessa kvinnor försöka se ut som dom gjorde för 25-30 år sedan.
Åldern tar ut sin rätt för oss alla.
Det blir patetiskt och äckligt att se dom. Det är nästan så att man vill ta omvägar. Som man skulle göra om man visste nån hade böldpest.
Kvinnor kan vara sexiga på olika sätt. På mitt gym tränar det en kvinna som jag vet är 57 år men hon har en snyggare kropp än många 20-åringar. Hon ser dessutom helt naturlig och frisk ut.
Kan inte tänka mig ett värre öde faktiskt. En åldrad kropp, märkt av alkohol och ett plastansikte som börjar lossna och som inte alls stämmer med övriga kroppen.
Att festa med eliten och gratis inträde av vakter är ett minne blott.
Gamla krögare där de fick äta gratis är borta.
Party kompisarna har flyttat för att vara närmare sina barnbarn.
Den nya eliten med skådisar i 25-30 års åldern bjuder inte in till sina bord.
Ingen är intresserad längre. Snart är hon helt bortglömd förutom av människor som var skådisar på 80-90 talet som har alldeles för låg pension.
Det suger att bli äldre